4 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaManşetBankaların elindeki gayrimenkul 15 bini aştı

Bankaların elindeki gayrimenkul 15 bini aştı

Son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından kredilerinin ödememesi üzerine bankalar tarafından el konulan gayrimenkul sayısının 15 bini aştığı belirtildi.

Son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından kredilerinin ödememesi üzerine bankalar tarafından el konulan gayrimenkul sayısının 15 bini aştığı belirtildi.

İnşaat sektöründe bir yılda batık kredi oranı yüzde 118 artış gösterdi. Bu durum kendisini, ödenmeyen borç nedeniyle el konulan gayrimenkul sayısında fazlasıyla gösteriyor.

Halihazırda 13’ü özel, üçü kamu ve üçü de katılım bankası olmak üzere 19 bankanın elinde satışa hazır 15 bin 532 gayrimenkul var. Borçları nedeniyle el konulan en fazla gayrimenkul 8 bin 454 adetle kamu bankalarında bin 296 tanesi ise özel bankaların elinde bulunuyor.

Bir kısım gayrimenkul de değerleme aşamasında olduğu için henüz satışa çıkarılmadı. Bunlar da dikkate alındığında finans sektörünün elindeki satılık gayrimenkul sayısının daha da yüksek olduğu belirtiliyor.

Anadolu’da ciddi artış

Bankaların internet sitelerinde yer alan ilanlara bakıldığında, 2019 Şubat ayında ilanların Anadolu illerinde yoğunlaştığı belirtiliyor. Bankaların eline geçen gayrimenkul sayısı son bir yılda yüzde 17 yükseldi.

Kamu bankalarının elinde 2018’in başında 4 bin 708 gayrimenkul bulunuyordu. Bir yılda kamu bankalarının icradan aldığı gayrimenkul sayısı ikiye katlandı. Özel bankaların elinde ise şu anda 6 bin 296 gayrimenkul bulunuyor.

En çok gayrimenkul Vakıfbank’ta

Katılım bankalarının elinde ise 782 gayrimenkul mevcut. Satılık gayrimenkullerde kamu bankalarında Vakıfbank 3 bin 544 adetle, özel bankalarda İş Bankası 1.065 gayrimenkulle ve katılım bankalarında ise Türkiye Finans 375 gayrimenkulle ilk sırada yer alıyor.   2019 başında bankacılık sektörünün takipteki kredi miktarı yüzde 4’ün üzerine çıkarken toplam takipteki krediler bir önceki yıl ocak ayına göre yüzde 56 artışla yaklaşık 100 milyar TL seviyesine çoktan ulaştı.

Bu arada, Hazine ve Maliye Bakanlığı 10 milyon TL sermaye ile İpotek Finansman Kurumu kurulması yönünde yeni bir karar aldı. Kurulacak kuruma 12 bankanın ortak olması bekleniyor. Kaynaklar bankalardan yüzde 5 ortak olmasının beklendiğini, diğer ortakların da Hazine Maliye Bakanlığı, Borsa İstanbul, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Türkiye Sigorta Birliği (TSB) olacağını belirtiliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI