16 Mayıs 2024 Perşembe
Ana SayfaManşetGayrimenkulde "tapu takas" dönemi

Gayrimenkulde “tapu takas” dönemi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Takasbank tarafından, ev alırken vatandaşların tapuda dolandırılmaması, zarar etmemesi ve güvenli alım satım yapabilmesi için Taputakas sistemi geliştirildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Takasbank tarafından, ev alırken vatandaşların tapuda dolandırılmaması, zarar etmemesi ve güvenli alım satım yapabilmesi için Taputakas sistemi geliştirildi.

Gayrimenkul alım satımlarında sahte-para, hırsızlık ve dolandırıcılığa maruz kalan vatandaş haberlerinin sonu gelmiyor. Ev alıp-satarken kötü niyetli kişilerden alışveriş yapıyosanız, paranın sahte çıkması ya da parayı alan satıcının tapu dairesine gelmemesi gibi riskler bulunuyor. Ayrıca çanta dolusu parayla bankadan ya da tapu dairesinden çıkınca gasp gibi tehlikelerle de karşılaşabilirsiniz.

Taputakas dönemi başladı

Bunun üzerine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Takasbank tarafından ‘Taputakas’ uygulaması geliştirildi. Taputakas ile risksiz ve güvenli ödeme yapılabiliyor. Sistem, mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı olumsuzlukları önlüyor. Sistem üzerinde gayrimenkul ile satış bedeli olan nakit eş zamanlı olarak el değiştirip nakit taşıma riski ortadan kalkıyor. Böylece parada sahtecilik ve hırsızlık önlenebiliyor.

İşlemler sadece 70 liraya yapılıyor 

Taputakas uygulamasını kullananlar bloke çek veya noter masraflarından kurtularak 70 lira ücretle satış işlemi  yapabiliyor. Aynı ücretin ödemesini alıcı da yapıyor. Toplam maliyet 140 lira oluyor. İşlem iptal edilirse bu ücretin iade edilmiyor.

Gayrimenkul alışverişleri için danışmanlık hizmeti veren birçok firma da var. Firmalar alıcı ile satıcıları Takasbank’ta olduğu gibi buluşturuyor. Danışmanlık şirketleri tapu işleminin kuralına uygun şekilde hazırlanması, tapu senedinin tutarlılığı gibi bilgileri kontrol edip, riskleri en aza indirmek için hizmet veriyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, alım-satım için başvuranlara gönderdiği mesajlarda ‘Taputakas’ın fazla kullanılmadığı belirtiliyor. Bunun sebebi ise evin değerini düşük gösterip daha az vergi ve tapu harcı ödemek. Çünkü Taputakas gibi uygulamalar evin gerçek satış değeri üzerinden satışı yapıyor. Önümüzdeki günlerde zorunlu olacak değerleme zorunluluğu ile herkes evin gerçek satış değerini bildirecek. Durum böyle olunca Taputakas gibi uygulamaların kullanımının yaygınlaşması öngörülüyor.

Kaynak: Posta

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI