10 Temmuz 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetMüteahhitlere doping gibi müjde

Müteahhitlere doping gibi müjde

Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından başlatılan yeni uygulama ile müteahhitlerden yapılan kesinti oranı 5 milyar liradan 1 milyar liraya indirildi. 

Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından başlatılan yeni uygulama ile müteahhitlerden yapılan kesinti oranı 5 milyar liradan 1 milyar liraya indirildi.

KİK, müteahhitlere müjdeyi verdi. Yeni alınan kararla müteahhitlerin kamudan alacaklarını toplamda 5 milyar lira düşüren kararı geri çekti.

Kamuya iş yapan müteahhitler için KİK, Aralık ayında sürpriz bir kararla akaryakıtta geçen yıl uygulanan eşel mobil sistemini, fiyat farkı uygulanan işlere de yansıtmıştı. Kurumun yeni fiyat farkı formülü, müteahhitlerin ödemelerinde toplamda 5 milyar liralık kesintiye neden olmuştu. Ocak ayında müteahhitler, bu düzenleme nedeniyle eksik hak ediş almışlardı. Müteahhitler de karara karşı dava açmaya başlamıştı.

Müteahhitler, KİK’in aldığı kararla, sözleşmeleri, iki tarafın iradesi dışında değiştirdiğini belirtmiş, idari işlemlerin geriye yürümezliği ilkesine de vurgu yapılan dilekçelerde, “Hukuk kimseden gelecekte yürürlüğe girecek, bilinmeyen kurallara uygun davranış beklemez” denilmişti.

Kurumun 20 Şubat tarihli kararı bu tartışmalar üzerine alındı. Kurum yeni düzenlemeyi internet sayfasından da duyurdu. Kararla davalar geri çekilmeye başlanırken, müteahhitlerin yeni düzenleme sonrasında 4 milyar liralık ek bir ödeme daha alması gerekiyor. Bu ödemenin de, mart ayı sonuna kadar yapılmasının planlandığı belirtiliyor.

Kaynak: Hürriyet

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI