17 Temmuz 2024 Çarşamba
Ana SayfaSektörden HaberlerÜğdül: "Polonya inşaat için büyük fırsatlar sunuyor"

Üğdül: “Polonya inşaat için büyük fırsatlar sunuyor”

Türkiye'nin Varşova Büyükelçisi Tahsin Tunç Üğdül, Polonya'nın inşaat için büyük fırsatlar sunduğunu belirterek, Türk müteahhitleri yatırım yapmaya çağırdı. 

Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Tahsin Tunç Üğdül, Polonya’nın inşaat için büyük fırsatlar sunduğunu belirterek, Türk müteahhitleri yatırım yapmaya çağırdı.

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen “DTİK Polonya Buluşması’na katılan Üğdül, Polonya’nın iş dünyası açısından ciddi fırsatlar sunduğunu söyledi.

Üğdül, Polonya ekonomisinin geçen yıl yüzde 5,1 seviyesinde büyüdüğünü dile getirerek, “Bu, AB içerisindeki en yüksek rakamlardan biridir. Polonya’nın sermaye piyasası özellikle kayda değer bir gelişim göstermiştir. Bunda kuşkusuz mesleki kariyerinde daha önceden ülkenin en büyük bankalarından birinin CEO’luğunu yapmış olan Başbakan Mateusz Morawiecki’nin önemli bir rolü bulunmaktadır. Hükümetin sermaye piyasalarını desteklemeye yönelik politikaları sayesinde geçen eylül ayında Londra borsasının araştırma kolu olan FTSE Russell, Polonya’nın sermaye piyasasını gelişmiş ülkelerin sermaye piyasalarıyla aynı endekse dahil etmiştir.” dedi.

“Ciddi fırsatlar sunuyor”

Bu çerçevede, Polonya’nın önemli fırsatlar sunduğunu dile getiren Üğdül, “Polonya’nın, müteahhit sektörümüz için de önemli fırsatlar sunmaya devam edeceğine inanıyoruz. Biz de buradaki temaslarımızda bu konuyu sıklıkla işliyoruz. Halihazırda öncü şirketimiz Gülermak gerçekleştirdiği metro, otoyol ve tünel projeleriyle müteahhitlik sektörümüzün önünü açmaktadır.” diye konuştu.

Üğdül, iki ülkenin iş dünyası arasındaki temasların sıkılaştırılmasını, daha çok ortak girişimlere imza atılmasını, karşılıklı ticaret fuarlarına daha geniş heyetlerle katılım sağlanmasını ve inovasyon alanında iş birliği yapılacak hedef sektörlerin iki ülke makamları tarafından özel araçlarla teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Polonya-Türkiye ilişkileri, ekonomik ve ticari iş birliğinin önemli bir rol oynamaya devam edeceğini kaydeden Üğdül, “Sivil havacılık, turizm, fuarlara karşılıklı olarak katılım, üçüncü ülkelerde ortak girişimler, yatırımlar, altyapı projeleri gibi iş birliğimizin daha da yoğunlaştırılabileceği çok sayıda alan mevcuttur. Özellikle altyapı projelerinin önümüzdeki dönemde firmalarımız için büyük fırsatlar sunduğu görülmektedir.” şeklinde konuştu.

 

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI