22 Mayıs 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetCerrahpaşa yenileniyor

Cerrahpaşa yenileniyor

Eski TOKİ Başkanı ve AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Ergün Turan, Türkiye'nin ve İstanbul'un en önemli sağlık merkezlerinden Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin, yeniden yapılandırılacağını ve bu kapsamda 1 milyon 300 bin metrekarelik alanın elden geçirileceğini açıkladı.

Eski TOKİ Başkanı ve AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Ergün Turan, Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli sağlık merkezlerinden Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin, yeniden yapılandırılacağını ve bu kapsamda 1 milyon 300 bin metrekarelik alanın elden geçirileceğini açıkladı.

Seçim çalışmaları kapsamında Fatih’te bulunan Turan, yaptığı açıklamada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni elden geçireceklerini söyledi.

İstanbul Üniversitesi ile TOKİ arasında yapılan protokoller kapsamında yerleşkelerde bulunan, eski, onarıma muhtaç bina ve alanlarını yenileneceğini anlatan Turan, böylelikle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesinin modern ve ferah bir yapıya kavuşacağını dile getirdi.

12 Mart’ta ihale yapılacak

Turan ayrıca, yapılandırmanın İlk aşaması olan arkeolojik tarama ve kazı çalışması için 12 Mart’ta ihale yapılacağını da açıkladı.

Cerrahpaşa arazisinde ilk etapta arkeolojik tarama ve araştırma kazıları yapılacağını belirten Turan, “Ardından inşaat ve hafriyat çalışmalarına başlayacak. Söz konusu kazı çalışması TOKİ tarafından ihale edilecek. Çalışma, toplamda 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda yapılacak.” dedi.

Turan, tarihsel değerleri koruyarak gelecek nesillere kazandırmayı planladıklarını dile getirerek, “Gelenekle gelecek arasında köprü oluşturup; tarihsel değerlerimizi ve kültürümüzü yaşatıyoruz. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesinde yapılacak yapılandırma çalışmalarında da sembol olan tarihsel binalarımızı muhafaza edip geleceğe aktaracağız.” diye konuştu.

Turan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesinin ve hastanesinin yeniden yapılandırmasını çok boyutlu olarak tasarlandığını vurgulayarak, şu açıklamaları yaptı:

“TOKİ tarafından Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri yerleşkesinde toplam 356 bin metrekarelik alanda yenileme yapacak. Yenileme çalışmaları hastane ve sosyal donatılardan oluşacak.  İçerisinde restoran, Kütüphane, Müze, Misafirhane/Otel Yuva-Kreş gibi sosyal donatı alanları da olacak.Toplam 550 odanın olacağı hastane projesinde, her oda 2 kişilik altyapı ile tasarlandı. Hastane içerisinde yüzde 50 oda 2 kişilik yüzde 50 oda tek kişilik olacak. Hastane 750 yata kapasiteli olacak. Ayrıca maksimum 1100 yatak kapasitesine çıkabilecektir.”

Hastanede 164 yoğun bakım yatağının olacağını belirten Turan, “Toplam 44 adet ameliyat salonu, 36 genel ameliyathane, 7 günlük ameliyathane, 1 tane hibrit ameliyathane ve 2 adet sezaryen ameliyathane olacak. Ayrıca 2 bin 500 araç kapasiteli otopark yer alacak.” değerlendirmesini yaptı.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI