8 Temmuz 2024 Pazartesi
Ana SayfaSektörden HaberlerTürk basınının acı kaybı.. Gazeteci Güngör Mengi hayatını kaybetti..

Türk basınının acı kaybı.. Gazeteci Güngör Mengi hayatını kaybetti..

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), usta gazeteci Güngör Mengi’nin vefat ettiğini duyurdu.

TGC’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Değerli üyemiz Güngör Mengi’yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Gazetecilik mesleğine uzun yıllar hizmet veren Güngör Mengi’nin ailesinin ve basın topluluğumuzun acısını paylaşıyor, baş sağlığı ve sabır diliyoruz.”

Güngör Mengi’nin cenazesinin 18 Şubat 2023 günü öğle namazından sonra İzmir Alsancak Hocazade Cami’nden kaldırılacağı öğrenildi.

Güngör Mengi kimdir?

1940 yılında Çanakkale Bayramiç’de doğan Güngör Mengi, gazetecilik hayatına 1959 yılında Demokrat İzmir Gazetesi’nde başladı.

1964-1971 yılları arasında Yeni Asır Gazetesi’nde haber müdürü olarak görev yapan Mengi, 1971 yılında Yeni Asır Gazetesi’nden ayrıldıktan sonra Devir Gazetesi’ne geçti. Yazı işleri müdürlüğü yaptı.

Daha sonra yeniden Yeni Asır’a dönen Mengi, 1972-1987 yıllarında başyazarlık ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Daha sonra Sabah Gazetesi’ne geçiş yapan Güngör Mengi, burada murahhas üyelik, yazarlık ve başyazarlık yaptı. Sabah Gazetesi’nden ayrılıp, 2002 yılında gazeteci arkadaşlarıyla beraber Vatan Gazetesi’ni kurdu. Başyazar olarak görev yaptı. Sürekli basın kartı taşıyordu.

Güngör Mengi, ilk evliliğini 1962’de Gülsen Tözün ile yaptı ve bu evlilikten Gülgün ve Cem isminde iki çocuğu oldu. Eşinin vefatı sonrası 1992 yılında, gazeteci Ruhat Mengi (Ünaldı) ile evlendi.  Ruhat Mengi’nin ilk evliliinden olan kızı Nazlı, Mengi soyadını kullanmaktadır.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI