25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaManşetTÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ “ENKAZ RADARI” UYGULAMASINI BAŞLATTI..

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ “ENKAZ RADARI” UYGULAMASINI BAŞLATTI..

Türkiye Barolar Birliği tarafından, deprem bölgesinde yaşanan yıkım sonucu delillerin ortaya konulması ve hasarlı binaların tespit edilmesi adına “Enkaz Radarı” isimli mobil uygulamanın kullanımı başlatıldı.

Yaşanan felaket sonucu, sorumluların yargılanabilmesinin ve hak ettikleri cezaları alabilmesinin en önemli koşulu; yeterli delil ve belge toplamaktır. Deprem felaketi sonrası, yeterli teknik inceleme yapılmadan ve deliller toplanmadan enkaz kaldırma çalışmalarına başlanmış olunması nedeniyle, Barolar Birliği tarafından “Enkaz Radarı” uygulaması oluşturuldu. Uygulamanın amacı ise; enkazların yeterli teknik inceleme yapılmaksızın kaldırılmasının ve delillerin toplanmasının imkansız hale getirilmesinin önüne geçmek.

Uygulama, gönüllü avukatların hasarlı binalardaki yıkımı kayıt altına alacağı bir görüntü arşivinden oluşacak. Bu kapsamda, depremde yıkılmış veya hasar görmüş binaların konumu tespit edilerek, kayıt altına alınacak, uygulama üzerinden fotoğraflanacak ve yargı için görüntü arşivi oluşturularak delil toplanmasına katkıda bulunulacak.

Deprem bölgesindeki avukatlar uygulamayı kullanırken; öncelikle delil toplamak adına hiçbir şekilde enkaz ve ağır hasarlı binalara girilmemeliler. Bununla birlikte, uygulamayı kullanırken enkazın bulunduğu konumu ve açık adresi bildirerek kayıt altına almaları ve tarih saat damgasını içermesi amacıyla yalnızca uygulamanın kendi fotoğraf ve kayıt bölümünü kullanmaları gerekmekte. Enkazın fotoğraflanması sırasında; enkazın olası her yönden geniş açılı fotoğraflarının çekilmesi ve sisteme yüklenmesi önem arz etmekte. Bununla birlikte, inşaat demirleri yakından çekilmeli ve mümkünse kalem, madeni para veya metre yoluyla ölçüm yapılabilecek şekilde fotoğraflanmalılar. Kolon ve kirişin iç yapısına ilişkin görüntülerin, inşaat demiri fotoğraflarının yüklenmesi de delillerin sağlıklı olarak toplanmasına katkı sağlayacak yollardan.  Ayrıca, beton ve çimento durumunu ve mümkünse betonun dayanıksızlığını gösteren fotoğraf veya video görüntülerinin yüklenmesi de yaşanan yıkıma neden olanların cezalandırılmasında katkı sağlayacaktır.

Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, ücretsiz olarak kullanılacak uygulama sayesinde “Tüm enkazların kayıt altına alınarak adaletin yerini bulmasına hep beraber yardımcı olabiliriz. Hiçbir yurttaşımız savunmasız kalmayacak.”

(Haber Av. Elifnaz Özer)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI