9 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaManşet"Her ilin ve ilçenin gayrimenkul geliştirme politikası olmalı"

“Her ilin ve ilçenin gayrimenkul geliştirme politikası olmalı”

Dubai’de düzenlenen Cityscape Global fuarını ziyaret eden Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, bir ülke içindeki şehirlerin bile ayrı gayrimenkul geliştirme faaliyetlerinin ve çalışmalarının olduğunu gördüklerini ve Dubai’nin bu noktada çok yerinde bir örnek olduğunu söyledi. Özellikle geliştirilen otomasyonlar ve yazılımlar ile gayrimenkul geliştirme artık şehrin bir parçası ve büyüme modeli olduğunu dile getiren Özelmacıklı, gelişmiş altyapı ve şeffaflık yeni projeler ile sürekli canlı tuttuğunu belirtti.

Gayrimenkul ticaretinin ekonomik gelişme ve refah açısından önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Özelmacıklı, gayrimenkul geliştirme süreçlerinin geniş kamu politikaları çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini, her ilin hatta ilçenin bir gayrimenkul geliştirme politikası olmasının gerektiğini ifade etti.

“Şehirlerimizi birer marka olarak yurtdışı pazarlara taşımak için daha çok gayret göstermeliyiz” diye sözlerine devam eden Özelmacıklı, müslüman bir ülke olarak 15 milyar dolarlık Orta Doğu pazarından daha çok pay alabilmemiz gerektiğinin altını çizdi.

“İnşaat projelerinin bitirilmesine ilişkin riskler sigortalanmalı, hatta belediyeler bu projeler için akreditasyon sağlamalı. Değere etki edecek politikalar ve yenilikler geliştirilmeli. Örneğin İstanbul için ayır ayrı turizm, kültür, finans, lojistik, inovasyon ve bilgi merkezi politikaları bölgeleri oluşturulmalı. Kanal İstanbul ve Atatürk Havaalanı gibi alanlar için acil projeler yapılmalı geliştirme süreçleri başlamalıdır. Yabancı müşteriler beklentileri satın almaktadır” şeklinde açıklamalarını sürdüren Özelmacıklı, , “Gayrimekul geliştirme süreçleri, geniş kamu politikaları çerçevesinde değerlendirilmeli. Her ilin hatta ilçenin bir gayrimenkul geliştirme politikası olmalı” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul geliştirme ile kentsel dönüşümün birbirinden farklı şeyler olduğunu vurgulayan Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Gayrimenkul geliştirme piyasa güçleri ile beraber geliştirilir. Eğitim, bilişim, teknoloji başlıkları turizm ticaret ve konut yapıları ile buluşturularak karma kullanımlar sağlanır. Bunlar yenilikçi yöntemler ile değer paylaşımı hedefler. Örneğin Dubai’deki District 2020 projesi akıllı ve sürdürülebilir bir kentsel ortamda insanları ve mekanları birbirine bağlayacak projeler geliştirilerek inşaa ediliyor” diyerek açıklamalarını tamamladı.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI