2 Ekim 2023 Pazartesi
Ana SayfaHaber19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun..

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun..

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Haftası ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında “#HEPYAŞIMIZ19” temasıyla ülke genelinde 15-21 Mayıs tarihlerinde belediyeler, üniversiteler, sivil toplum, kamu kurumlarıyla iş birliği içinde kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler düzenliyor.

Etkinlikler kapsamında Türkiye’nin 81 ilinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Azerbaycan’dan gelen temsilci gençler, ilk olarak Ankara’da buluşacak.

Temsilci gençler, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ziyaret edecek.

Etkinlik, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığındaki heyetin saat 09.30’da Anıtkabir ziyaretiyle başlayacak. Sinan Akçıl, Başkent Millet Bahçesi’nde saat 20.00’de konser verecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kasapoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının Samsun’da, millet egemenliği ve tam bağımsızlık için yaktığı meşalenin coşkusunun, Cumhuriyet’in 100. yılında aynı ruh ve heyecanla yaşandığını vurguladı.

Türkiye’nin geleceğe yürüyüşünde tek güvencesinin Atatürk’ün işaret ettiği gibi gençler olduğunu ifade eden Kasapoğlu, “Bilimde, sporda, sanatta, hayatın tüm alanlarında daha güçlü ve mutlu bir Türkiye hedefine gençlerimizle ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Hangi gemide olursanız olsun özgürlüğünüzü Bandırma Vapuru’na borçlusunuz.. 19 Mayıs kutlu olsun..

Mustafa Kemal Paşa 104 yıl önce bugün ulusal bağımsızlık için Samsun’a ayak basarak milli mücadelenin işaret fişeğini verdi ve Anadolu’nun bağımsız savaşını örgütledi.

Atatürk, Beşiktaş’tan bir askeri motorla İstanbul Boğazı’na açıldı, Kız Kulesi açıklarında Bandırma Vapuru’na bindi. Ulu Önder ve beraberindekiler, üç gün süren zorlu bir yolculuktan sonra, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşarak kurtuluşa ilk adımı attı.

Büyük Önder’in doğum günü olarak bilinen 19 Mayıs günü etkinliklerin birleştiği tarih oldu. Ancak yurdun farklı illerinde Gençlik Bayramı, Jimnastik Bayramı gibi isimlerle kutlanıyordu. 20 Haziran 1938’te çıkarılan kanunla kutlamalar “Gençlik ve Spor Bayramı” adını aldı.

19 Mayıs kutlamaları son adını Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100’üncü yılında aldı. O günden bu yana 19 Mayıs, “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanıyor.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
354 YAZI