Ünlü AVM’de bazı bölümler yıkılacak

Beşiktaş Belediyesi tarafından alınan kararla, Türkiye’nin en lüks alışveriş merkezlerinden İstanbul Etiler’deki Akmerkez AVM’deki bazı lüks restoranların yıkılmasına karar verildi.

0

Beşiktaş Belediyesi tarafından alınan kararla, Türkiye’nin en lüks alışveriş merkezlerinden İstanbul Etiler’deki Akmerkez AVM’deki bazı lüks restoranların yıkılmasına karar verildi.

Belediye tarafından yıkım kararı alınan 6 lüks restoran ve kafenin bazı bölümleri, 1993 yılında yapılan Akmerkez AVM’nin 4 yıl önceki plan değişikliğiyle inşa edilen bölgelerden oluşuyor. Yıkım 17 Ocak sabahı saat 06.00’da yapılacak.

Karar oy birliğiyle alındı

Haberi yapan Hürriyet’in edindiği belgelere göre, Akmerkez AVM’deki bazı iş yerlerinde tasdikli mimari projenin dışına çıkıldığı iddiası İçişleri Bakanlığı’na ulaştı. Ardından İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü müfettişleri ve Beşiktaş Belediyesi görevlilerinin incelemesi sonucu Belediye Encümeni 10 Ağustos 2017 günü para cezası kesilmesi ve yıkım kararı aldı.

Oy birliğiyle alınan kararlara göre, tasdikli mimari proje dışında kullanılan alanın toplam büyüklüğü 419.2 metrekare olarak belirlendi. Encümen kararında, ortak alan olan zemin terasında yan bölümler yapıldı. Karara göre, koridor geçişleri de kapatılarak özel kullanım alanı haline getirildi.

Yıkım kararı alınan yerler

Karara göre, Akmerkez’in Nispetiye Caddesi’ne bakan kısmında bulunan Vakko Pattisserie’de 49.68 metrekare, S Cafe’de 64.40 metrekare, Martinez’de 69 metrekare, Serafina’da 61.10 metrekarelik fazla alan kullanımı olduğu tespit edildi.

Yine Akmerkez’in Ahmet Adnan Saygun Caddesi’nde bulunan Starbucks’ta 54.60 metrekare, Papermoon’da ise 120 metrekarelik fazlalık tespit edildi.

Ayrıca, AVM’nin bağlı olduğu Akmerkez GYO AŞ’ye 12 bin 725 TL para cezası verilmesi kararlaştırılırken, bir diğer encümen kararı ile de proje dışında kalan alanların yıkımına karar verildi.

“Karar mevzuat çerçevesinde alındı”

Akmerkez GYO AŞ’den Hürriyet’e yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Beşiktaş Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 10.08.2017 tarih ve 2017/232 sayılı Belediye Encümen Kararı tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. İlgili encümen kararında belirtilen hususlar Akmerkez GYO tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde yerine getirilmiş olup herhangi bir hukuka aykırılık söz konusu değildir. Kurumumuz sürecin tüm aşamasında gerek Beşiktaş Belediyesi gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile temas halinde olarak gerekli tüm hukuki düzenlemelere uygun hareket etmiştir. 25 Aralık 2017 tarihinde tarafımıza tebliğ edilen encümen kararına ilişkin tüm hukuki haklarımızın saklı olduğunu ve yasal süreci başlattığımızı belirtmek isteriz.”
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin