20 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaVideolarRöportajlarTasarrufa dayalı faizsiz finans modelinin yeni oyuncusu VAKIFEVİM start verdi..

Tasarrufa dayalı faizsiz finans modelinin yeni oyuncusu VAKIFEVİM start verdi..

Yatırımda yükselen trend tasarrufa dayalı finans modelinin yeni oyuncusu Vakıfevim, 1 kasım 2019 Cuma günü Vakıfevim Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo ve Vakıfevim Genel Müdürü Nurullah Günay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla yatırımcılara ve sektör temsilcilerine tanıtıldı.

Basın toplantısından sonra kameralarımıza açıklamalarda bulunan Serdar Kolo, sistemin yabancısı olmadıklarını belirterek yaklaşık 2 yıl kadar önce kurulan ve tasarrufa dayalı finans sisteminde faaliyetlerine devam eden Finansevim markasıyla Türkiye genelinde önemli bir büyüme kaydettiklerini anımsattı.

Tasarrufa dayalı faizsiz yatırım sistemine gerek yatırımcılardan olsun, gerekse inşaat firmalarından olsun çok sayıda kişinin katılmak istediğini ve yoğun bir talep olduğunu dile getiren Kolo, burada sağlam bir alt yapıya sahip geçiş olması için araştırma-geliştirme (AR-GE) çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade ederek rekabetin çalışanlar ve müşteriler açısından çok güzel olduğunu ama firmanın markası için nasıl olduğunu ortaya koyduklarını, faizsiz argümanları finans yapısının sağlam olduğu bir hale getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Finansevim tarafında tamamen kendi şubeleri olacak şekilde (bayilik vermeden) ilerlediklerini ve şu ana kadar 52 ofislerinde faaliyetlere devam edildiğini belirterek 2020 yılı sonunda bu sayının 80’li seviyelere gelmesini hedeflediklerini, Vakıfevim tarafında ise 2019 yılı sonuna kadar yaklaşık 25 şubenin AR-GE’sini yapmayı planladıklarını, 2020 sonunda da 41-42 şubeyi açmış olmayı hedeflediklerini kaydetti. Özsermaye ve kaynaklarının yeterli olduğu ve gerekirse Vakıfevim tarafındaki süreci daha da hızlandırabileceklerinin altını çizen Kolo, sermaye artırmak gerekirse de büyük yatırımlarının ve yatırımcı gruplarının olduğunu vurguladı.

Tasarrufa dayalı faizsiz finans sisteminin artık tüketiciler tarafından da benimsendiğine dikkat çeken Kolo, eskiden birine bu sistemi anlattıklarında tam anlaşılamadığını ve çok sayıda soruyla karşılaştıklarını ama şimdi artık böyle bir durum olmadığını açıkladı.

Türkiye genelindeki konut satışlarında tasarrufa dayalı faizsiz finans sisteminin payının talep noktasında yüzde 4 seviyelerinde olduğunu kaydeden Kolo, bu oranın konut teslim noktasında daha düşük olduğunu ifade etti.

Son 15 yılda ülkemizde insanların yaşam ve hayat standartlarının çok ileri gittiğini, son dönemde küresel faktörlerin etkisiyle birlikte ülkemize bir yüklenmenin mevcut olduğunu aktaran Kolo, hükümet tarafından da kendilerine yeterli destek sağlanması halinde ekonomiye katkılarının daha da yükseleceğini belirtti.

Tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemi nedir?

Kolo, sistemin nasıl işlediğini şu sözlerle açıkladı:

Ev alacaksınız ama yeterli birikiminiz yok. Önce kaç liralık bir ev almaya, hangi vadelerde ve ne kadarlık ödemeler yapabileceğinize karar veriyorsunuz. Şubelerimize geldiğinizde size çeşitli alternatifli ödeme planları çıkartılıyor. Taksit ödeme gücünüze göre 60, 84, 120 , 240 kişilik gruplardan birine dahil oluyorsunuz. Sistemde her ay kuralar çekiliyor ve gruplar bazında kurada ismi çıkan kişiler o ay evini alıyor ve oturmaya başlıyor. Grupların güvenliği için yasal anlamda kalan ödemeler tamamlanana kadar eve rehin koyuyoruz. Evini alan geri kalan aylık taksitlerini ödemeye devam ediyor. Bunu çok basit bir şekilde bayanların altın günü gibi düşünebilirsiniz

Sistemden ayrılmak mümkün mü?

Henüz evini almadan sistemden ayrılmak isteyenler için bunun mümkün olduğunu belirten Kolo, bu durumda müşterinin sisteme dahil olurken ilk ödediği katılım payı hariç, ayrılacağı güne kadar ödediği paraların kendisine iade edildiğini söyledi. Burada Vakıfevim olarak farklı bir yaklaşım göstereceklerini ifade eden Kolo, müşteri sistemde ne kadar kaldıysa ona karşılık gelen genel giderlerin oransal miktarı kadar bir kesinti yaptıktan sonra katılım payından geri kalan tutarı da müşterilerine iade edeceklerini söyledi.

Mini tasarruf sistemi

Vakıfevim olarak sektöre getirdikleri yenilikler hakkında da bilgiler veren Serdar Kolo, bunlardan birinin Mini Tasarruf Sistemi olduğunu söyledi. Sektörde ilk kez sunulan hizmetle katılımcılar 5.000 TL’ye kadar tutarlar için sisteme girebilecek. Sözleşmeden sonraki ay istediği tutarı alarak sağlık, eğitim veya özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Katılımcılar geri ödemesini ise 12 aylık eşit taksitle yapabilecek.

PROJE BİLGİ FORMU

Ayla Özer
Ayla Özer
1969'da Bursa'da doğdu. Evli ve bir kız çocuk sahibi. İlk, orta ve lise eğitimini İnegöl Lisesinde tamamladıktan sonra Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünnden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında Bursa'da Barışçı Ajansta müşteri temsilcisi olarak başladığı iş hayatına 1992 yılında Sabah Gazetesi Reklam Satış, TGRT Televizyonu Reklam Müdürlüğü, Vatan Gazetesi Reklam Direktörlüğü olarak devam etti. 2011'de emlakdream.com'uu kuran Ayla Özer halen emlakdream.com'un Yayın Yönetmenidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI