Sağlık ve Gayrimenkul Sektörü..

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir TIP BAYRAMI' na özel sağlık sektörünün Gayrimenkul sektörü üzerindeki etki ve öngörülerini emlakdream.com için kaleme aldı.

0

Tıp aleminin Gayrimenkul sektöründe ki doğrudan ve dolaylı kaldıraç etkisi çok yüksektir. Bu etkiyi farklı kategorilerde ele alabiliriz.

A) Çevresel Etki: Sağlık alanları / Hastaneler, çevresel olarak yakın – orta mesafe gayrimenkul sektörüne yön vermektedir. Bu etki, yerleşim amaçlı; konut, ticari amaçlı; mağaza, dükkan, ofis, konaklama amaçlı; otel, yurt gibi farklı  disiplinleri şekillendirmektedir.

Günümüzde geliştirilmekte olan gayrimenkul projelerinde sağlık kurum mesafeleri referans listelerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

B) Turizm Etkisi: Dünya sıralamasında hızla yükselen Türk Tıp Sektörü, yurt dışı pazarlardan önemli sağlık ve sağlık turizmine yönelik potansiyel çekmektedir. Bu çekim gücünün sektörel etkisi konaklama sektörüne önemli katkı sağlamaktadır.

C) Yan Sektörler Katkısı: ilaç, alternatif tıp, medikal, temizlik, yiyecek-içecek, kozmetik , laburatuvar gibi farklı ve tamamlayıcı faaliyetlerin her türlü gayrimenkul ihtiyacı pazara hareketlilik katmaktadır.

D) Yaşlı ve Engelli Etkisi: Yüzde 25’ler seviyesine erişen nüfusun yaşlılık ve yaşlılığın getirdiği engel ve engellilik dönemleri bakım merkezleri, yerleşim alanlarında sağlık ve bakım hizmetlerini yanında getirmekte, geliştirilmekte olan projelerde engelsiz yaşam standartları uygulamaya konulmaktadır.Önümüzdeki dönemde geliştirilen gayrimenkul projelerde, gelişen teknolojik olanaklar ile sağlık ve yerleşim alanlarındaki işbirliği, ortak çalışma olanaklarının artarak yükselmesini, akıllı ev sistemlerine entegrasyonunu göreceğiz.

E) Eğitim ve İş Göçü: Ülkemizde yaklaşık yüzde 35’i özel olmak üzere toplam 1,750 civarında  hastane bulunuyor. Toplam Hastane sayısın yüzde 15’i İstanbul’da hizmet sunuyor.

Türkiye genelinde; özel hastaneler Istanbul, Ankara, Izmir, Antalya, Kayseri, Kocaeli ve Konya’da ağırlıklı konumlanarak faaliyet gösteriyor.

Yılda yaklaşık 12 bin 500 tıp öğrencisinin tıp camiasına adım attığı ülkemizde; Ülke geneline yayılan 84’ü aktif 100 özel ve devlet tıp fakülteleri, sağlık sektörüne personel yetiştiren kurumlar yurt içinde öğrenci  göçüne yön verebilmektedir.

Bu vesile ile, BAU TIP’a adım atıp, bugün önlük giyen oğlum Baran Özdemir’in, Bahçeşehir Tıp Fakültesi öğretim görevlilerinin ve Tüm Sağlık Çalışanlarının tıp bayramını kutluyorum

Bilge Özdemir

Marketing & Sales Consultant for Real Estate
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin