Nazmi Durbakayım; İnşaatta yeni iş modeli SPV’yi anlattı

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım; 2019’da önemli hamleler yapacaklarına dikkat çekerek bunlardan birinin tüketicinin mağduriyetini önleyecek SPV (Special Purpose Vehicle) iş ortaklığı konusunda çalıştıklarını söyledi.

0

İNDER’in 2018 yılı değerlendirme toplantısında konuşan İNDER  Başkanı Nazmi Durbakayım; İNDER olarak hayata geçecek projelerin devamlılığını garanti altına alacak ve tüketicinin mağduriyetini önleyecek İnşaat sektöründe yaşanan sorunların çözümesine yönelik tüm dünyada uygulanan bir model olan SPV (Special Purpose Vehicle) iş ortaklığı üzerinde çalıştıklarını.Bu konuda bir rapor hazırlayıp resmi kurumlara sunacaklarını açıkladı.

Sektörde sıkıntıların yaşanmasında birinci sebebin arsalardan gelen sıkıntı olduğunu söyleyen Nazmi Durbakayım; arsaların bedellerinin ederinin üzerinde olduğunu, bunun da sebebinin müteahhit sayısının çokluğu olduğunu söyledi. Biz arsayı edinirken ederinin üzerinde fiyatı yükseliyor. Siz 10 lira derken hiç hesap kitap yapmayan biri geliyor 15 lira diyebiliyor. Bir sıkıntı olduğu vakit arsa sahibi alacağını alıyor. Diğer taraftan finans sektörü size kredi vermek için peşinizden koşuyor. Bir noktaya geldiği vakit ben şartları değiştirdim diyor. Arsa sahibi ile müteahhit yan yana olması lazım. SPV modeli denilen modelde arsa sahibiyle birlikte finans kuruluşuna gidip garantörü olarak da yapılacak yapının hisselerini bankaya rehin veriliyor. Müteahhittin batması durumunda ise inşaat bitirme sigortası devreye giriyor ve gerekirse başka bir müteahhitle inşaat bitirilebiliyor. Devlet tarafından bu sistemi denetleyen bir kurum oluşturuluyor. Satışlar geldi para toplandı hak edişlerden herkes payını aldı böyle olduğu vakit biz de zan altında kalmayız. İnşaat sektörü hakkında birçok dedikodular yapılıyor ama biz hala dimdik ayakta duruyoruz. Bakanlığın da Konut Bitirme Sigortası üzerinde durmasından dolayı biz SPV modelini daha da üzerinde çalışıp işlevsel hale getirip bakanlığa öneride bulunacağız .Sivil toplum kuruluşlarının görevi birtakım konuların  üzerinde çalışmak ve bunu yetkili makamlara arz etmek uygun görülürse hayata geçebilir dedi.

Durbakayım konuşmasında,KDV ve harçlardaki indirimler, yabancıya satış için gerçekleştirilen düzenlemeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra Emlak Konut GYO’nun STK’lar ve sektör oyuncuları ile hayata geçirdiği kampanyalar, finansal teşvikler ve kamu bankalarının faiz indiriminin sektörün ayakta kalmasını sağladığını söyledi.

SPV Sistemi nedir?

Projelerin uluslararası piyasalarda SPV adı verilen iş ortaklığı veya ortak girişim benzeri “işe özel geçici şirketler’ kurularak  arsa sahiplerinin de bu şirketlere hissedar olacak ve proje finansmanının teminatı olarak da SPV şirketinin hisseleri finans şirketlerine (bankalara) rehin edileceğini sistem.

 

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin