10 Temmuz 2024 Çarşamba
Ana SayfaManşetKurum: "5 yılda 1,5 milyon konut yenilenecek"

Kurum: “5 yılda 1,5 milyon konut yenilenecek”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştüreceklerini ve İller Bankası'nın dönüşüme tam 4 milyar liralık kaynak sağlayacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştüreceklerini ve İller Bankası’nın dönüşüme tam 4 milyar liralık kaynak sağlayacağını açıkladı.

Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde düzenlenen mitingde açıklamalarda bulunan Kurum, son 16 yılda çevre ve şehircilik alanında İstanbul’a 92 milyar liralık yatırım yaptıklarını ve 20 milyar liralık yatırımın da devam ettiğini belirtti.

Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yılda 300 bin konutu dönüştüreceklerini anlatan Kurum, “Önümüzdeki 5 yıllık süreçte tam 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapmış olacağız. Bakanlığımıza bağlı İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle de belediyelerimize tam 4 milyar lira kaynak vermek suretiyle yüzde 50’ye kadar kredilerimizde faiz desteği vererek yine kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız. Kentsel dönüşüm bu manada çok önemli bir süreç ve bu süreci de biz gerçekten kararlı bir şekilde yürütmek istiyoruz. Bütün planımız, önümüzdeki 20 yılda kentsel dönüşümle alakalı yenilenmesi gereken 6,7 milyon konutumuzun dönüşümünü sağlamak. Kentsel dönüşümü parsel veya bina bazında değil, tamamen il, ilçe, ada bazında yapacağız.” diye konuştu.

Kentsel dönüşümde son durum

Bakan Kurum, İstanbul’da bin 442 hektar riskli alan ilan ettiklerini, 65 hektarlık alan için de çalışmaların sürdüğünü aktararak, “65 bin 700 riskli yapı tespiti yaptık. Bunlardan 245 bininin yıkımını tamamladık.  Kentsel dönüşümle ilgili bir seferberlik başlattık. Bu seferberliğin en önemli bölgelerinden birisi de Beykoz’dur. Bu manada Beykoz bizim için çok kıymetlidir. Bakanlığımıza bağlı TOKİ eliyle de İstanbul’umuza 314 şantiyede 158 bin konut, 52 kapasiteli stadyum, engelsiz yaşam merkezleri, 8 hastane, kamu hizmet binası, okullar, kütüphaneler, pansiyonlar, sağlık ocakları gibi birçok uygulamaları da başlattık. Bu uygulamaların yatırım bedeli 49 milyar lira.” şeklinde konuştu.

 

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI