Reklam
2 Aralık 2022 Cuma
Ana SayfaManşetKonut, paranın değerini korumada bir yatırım aracı oldu..

Konut, paranın değerini korumada bir yatırım aracı oldu..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 14 aralık 2021 salı günü açıklanan konut satış istatistiklerine göre 2021’in kasım ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemi satışlarıyla karşılaştırıldığında yüzde 59 artarak 178.814 adet olarak gerçekleşti.

Kasım ayında yabancı yatırımcılara gerçekleştirilen konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48.4 artış kaydederek 7.363 adet oldu.

Kasım ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, konutun paranın değerini korumada bir yatırım aracı olduğunu söyledi.

Elmas’ın açıklamaları şöyle:

“TÜİK’in açıkladığı veriye göre, konut satışları kasım ayında yüzde 59 artarak 178 bin 814 oldu. Bu, Türkiye tarihinde en yüksek dördüncü aylık performans. İstanbul, 31 bin 706 konut satışı ve yüzde 17,7 ile en yüksek paya sahip kent. Kasım ayları özelinde bir rekor olduğunu söylemek mümkün.

TL’de yaşanan değer kaybından hareketle yatırımcılar varlıklarının değerlerini koruma arayışında konuta rağbet gösterdi. Yükselen döviz kuru endeksli artan maliyetlerle birlikte arzın da az olmasıyla konut fiyatlarındaki yükseliş devam edecek. Satış detaylarında baktığımızda bir miktar döviz varlığının konuta yöneldiğini görüyoruz ve önümüzdeki günlerde dolar ve altından gayrimenkule dönen bir kitleyle de karşılaşacağız. Özetle konut satışının, fiyatların enflasyonist dönemde daha da artacağı inancı ve konut yatırımının enflasyona karşı önemli bir korunma aracı olduğu gerçeği nedeniyle canlılığını koruyacağını ön görüyoruz.  

On bir aylık yabancıya satışın toplamı 50 bin 735 adet ve yaklaşık 8,5 milyar dolarlık döviz girdisiyle yıl hedefimizi geride bıraktı. Yılsonunda 10 milyar doları yakalayabiliriz. Önümüzdeki dönemde yeni ekonomi programına en büyük destek yabancıya konut satışından gelecek. 

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın kasım ayına göre yüzde 48,4 arttı, 7 bin 363 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı ise yüzde 4,1 oldu. 

İpotekli satışlarda faiz indirimleri kendisini gösterdi ve kredili satışlarda kamu bankalarının aylık yüzde 1,20 faiz oranına imkan açması özellikle birinci el üretimden satılan konutların satış oranlarını artırdı. 

Birinci el konut satışı kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52,0 arttı. Birinci el satışların toplam içerisindeki payı yüzde 31,2 seviyesinde yer aldı. Satışlar son dönemdeki ortalamalarda kaldı. İlk el konut satışları Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı aylarına göre yüzde 11,1 azaldı, 384 bin 776 olarak gerçekleşti.”

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
334 YAZI