5 Şubat 2023 Pazar
Ana SayfaManşetKasım ayı, konutta çifte rekor getirdi..

Kasım ayı, konutta çifte rekor getirdi..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 14 aralık 2021 salı günü açıklanan konut satış istatistiklerine göre 2021’in kasım ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemi satışlarıyla karşılaştırıldığında yüzde 59 artarak 178.814 adet olarak gerçekleşti.

Kasım ayında yabancı yatırımcılara gerçekleştirilen konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48.4 artış kaydederek 7.363 adet oldu.

Kasım ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Akyapı kurucu ortağı Hüseyin Dinçel, kasım ayında hem bu yılın en yüksek konut satışının hem de yabancıya satışta tüm zamanların aylar bazında en yüksek satışın gerçekleştiğine dikkat çekerek konutta çifte rekor kırıldığını söyledi.

Dinçel’in açıklamaları şöyle:

“178.814 adetlik konut satışı ile Kasım 2021 dönemi bu yılın en yüksek satışının yapıldığı ay oldu. Bu rakamlar hem bu yılın hem de geçen yıl tarihin en düşük finansman oranlarının olduğu Temmuz 2020’den bu yana yakalanan en iyi rakam. Bu satış adedi, konuta olan talebin ne kadar canlı olduğunu ortaya koyuyor. Son dönemdeki yükselişlerden sonra döviz, altın gibi araçlardan kârını realize edenler konuta yatırım yapıyor. Konut yeniden hızla yükselen bir yatırım aracı haline geldi. Konut fiyatlarının artacağı beklentisi de ilgiyi artırıyor. Son dönemde yükselen maliyetlerin konut fiyatlarını yükselteceği beklentisi konut almak isteyenleri bir an önce yatırıma yönlendiriyor. Maliyet artışından etkilenmek istemeyenler elini çabuk tutuyor. Ayrıca kamu bankalarının yüzde 1.29’a çektiği kredi finansman oranları da ipotekli satışlara bir miktar katkı sağladı.

7.363  adet ile yabancıya konut satışında bugüne kadarki en yüksek aylık seviye görüldü. Ocak-Kasım döneminde ise 50 bin 735 konut yabancıya satıldı. Bu yılın sonunda yabancıda rekor bekliyorduk, bir ay önceden gerçekleşti. Özellikle döviz kurundaki yükseliş sonrası yabancıya oluşan fiyat avantajı ve gurbetçilerin ilgisi,yurtdışı satışlarında rekoru getirdi.”

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
342 YAZI