Konut desteğinde Alman modeli uygulanacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konut almak için tasarruf yapmak isteyenlere verilen devlet katkısını da içeren konut hesabında yeni bir model için çalışma başlattıklarını açıkladı.

0
DEVLET BAKANI MEHMET SIMSEK, ''EKONOMIK DEGERLENDIRME'' KONULU BASIN TOPLANTISI DUZENLEDI. (ANADOLU AJANSI - VOLKAN FURUNCU) (20081205)

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konut almak için tasarruf yapmak isteyenlere verilen devlet katkısını da içeren konut hesabında yeni bin model için çalışma başlattıklarını açıkladı.

2015 yılında başlatılan sistemde vatandaşlar en az 3 yıl birikim yapıyor ve bu sürecin sonunda ev alırken birikimlerinin yüzde 20’sini de devlet katkı olarak veriyordu.

Şimşek, sistemin istenileni vermediğini belirterek, yeni bir model hayata geçireceklerini ve bu kapsamda Almanya modeli üzerinde durduklarını söyledi.

“Yeni model faiz desteğine dayanacak”

Yeni modelin dolaylı faiz desteğine dayanacağını dile getiren Şimşek, “İlk birikim döneminde düşük mevduat faizine razı olanın daha sonra düşük faizden konut kredisi kullanmasına yönelik bir sistem üzerinde duruyoruz.” dedi.

Şimşek, şu ana kadar konut hesabında arzulanan sonuçları alamadıklarını aktararak, “Hesapta 73 milyon lira birikti. Şimdi sistemin nasıl iyileştirileceği, ilk konutu alan vatandaşlara nasıl yardımcı olunabileceği üzerinde çalışma yapıyoruz. Belli bir süre düzenli olarak vatandaşın tasarruf yapması ondan sonra devletin bu tasarrufa katkıda bulunması esas oluyor. Bu birikimlere bazı ülkeler daha düşük stopaj uyguluyor, mortgage sistemiyle ilişkilendiriliyor. Almanya’da bu model çok başarılı, onu baz alıyoruz.” diye konuştu.

“Faiz konusunda adım atıyoruz”

Birkaç parametreyi değiştirerek konut hesabını etkin hale getireceklerini dile getiren Şimşek, şöyle devam etti:

“Bazı ülkeler diyor ki ‘piyasa faiz oranının yüzde 50’sini verelim. Yani 100 lira için en az 5 yıl piyasada mevduat faiz oranının yüzde 50’si ile nemalandırılsın. Bunun kabul edilmesi halinde de ev kredisini alırken mortgage faiz oranı belli bir oran uygulansın.’ Biz faiz konusunda adım atıyoruz. Birikim yaparken düşük faize razı olacak, krediyi alırken de daha düşük faizden alacak. Böyle bir öneri üzerinde çalışıyoruz. Şu anda verilen yüzde 20’lik devlet katkısı da gözden geçirilecek. Birikim yapılırken alınan stopajın daha düşük olması, tapu harcının daha avantajlı hale gelmesi için Maliye Bakanı ile konuşacağız.”

Kaynak : Hürriyet
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin