İzmir, İnşaat ve Gayrimenkul Sektörünün Gelecek 5 Yılına Damga Vuracak.. Neden mi? Çünkü..

Gayrimenkul proje geliştirme, pazarlama ve satış konusunda sektörün Danışılanı & Stratejist Bilge Özdemir, Gayrimenkul & İnşaat Sektörünün İzmir Açılımına dikkat çekerek emlakdream.com için değerlendirdi.

0

Yaklaşık 3 yıldan beri mercek altına aldığım İzmir ve Ege Gayrimenkul pazarı, son yıllarda yerel müteahhitlerin ve İstanbul’dan inşaat firmaları ile proje geliştiricilerin pazara girişlerinin etkisi ile yeni ufuklara yelken açıyor.

İzmir; doğal güzellikleri, tabiatı, tarihi zenginliği, turizm potansiyeli, denizi kumu, güneşi, termal varlığı,  uygar yaşam biçimiyle sahip olduğu hoşgörü ve huzurla tercih edilen bir kent özelliklerini “uluslararası sanayi yatırımları“ ile artırıyor…

İzmir; birçok metropolde olduğu gibi Türkiye’nin 81 ilinden insan barındırıyor. İkamet adresi İzmir olan yaklaşık 4 milyon nüfusun yarıdan fazlası, başka yerde doğup göç etmiş olanlardır. İzmir doğumlu, daha resmi ifadeyle nüfusu İzmir’e kayıtlı olanlar, burada yaşayanların yüzde 43’üne yaklaşıyor.

İstanbul’dan İzmir’e özellikle orta yaş grubu yöneticiler ve beyaz yakalıların yani ağırlıklı beyin göç dalgasında yükseliş dikkat çekmektedir.

Güncel Veriler; Hayatının herhangi bir döneminde yolu İzmir´den geçmiş, 40 yaş üstü yöneticilerin yüzde 80´inin, her 10 yönetici adayından 4´ünün İzmir´de iş aramaya başladığını ve/veya  İzmir’e yerleşmenin yolunu aradığını göstermektedir.

İzmir Tercihinde yatan etkenler; 

  • Ege´de olma arzusu ve Doğaya ve denize yakınlık.
  • İzmir’in, İstanbul’a göre ortalama yüzde 10 daha ucuz, yaşam kalitesinin İstanbul’a göre yüzde 12 daha yüksek olması.
  • İzmir için, daha huzurlu ve daha hoşgörülü hayat tarzı olduğunu dair geniş algı.
  • İzmir’de baz ücret daha düşük; ancak yaşam maliyetinin de düşük olması.
  • Yapımı devam eden İstanbul-İzmir otoyolunun İzmir´e ve İzmir´den ulaşımı kolaylaştıracağı düşüncesi.
  • Tren ve metro olanaklarıyla İzmir´in şehir merkezinden çevre bölgelerine ulaşımın kolaylaşması.
  • İzmir´in çevre ilçelerinde beyaz yakalılara ihtiyaç duyulan önemli büyük yatırımların gerçekleşmesi. Aliağa´da petrokimya tesisleri, Tire´de var olan tarımsal sanayi yatırımları gibi,
  • Bazı global şirketlerin maliyetlerini düşürmek ve nitelikli işgücünden faydalanmak amacıyla operasyonlarını İzmir´e taşıması veya taşımaya hazırlanması.
  • Eğitim olanaklarının İstanbul´daki kadar karmaşık olmaması ve İzmir’de özel okulların İstanbul’a göre daha ucuz olması.

İzmir ve çevre illerde artan yatırımlar, sosyal ve kültürel hayatın cazibesi, çevresel faktörler gibi görece olumlu yaşam koşulları,güvenli yaşam algısı özellikle nitelikli iş gücü için İzmir’i göç noktası haline getirmiş durumdadır.

Bölge içi göçler de dikkate alındığında İzmir’in her yıl ortalama  112 bin göç alıp 95 bin göç verdiği ve yıllık nüfus artışının 17 bine yakınının net göçlerle olduğu görülüyor. Bu, her yıl İzmir’e eklenen net göç edenlerin, nüfusunun binde 4.4’üne ulaşması demek aynı zamanda.

Gayrimenkul satış değerlerinin çoğu bölgelerde İstanbul’u yakaladığı İzmir’ in ihtiyacı Uluslararası platformlarda Yabancı / Gurbetçi  –Ulusal platformlarda Yerli tanıtımın yetersiz kalmasıdır. Çünkü İzmir iç yapısı ile inşaat projelerinin tamamına talep yaratma kapasitesine sahip değildir.

Yakında İzmir ve Ege özelinde yurt içi – yurt dışı çözümleri ile karşınızda olmaya devam edeceğiz.

BİLGE ÖZDEMİR

DANIŞILAN & STRATEJİST
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin