Flower Show Süs Bitkileri ve Peyzaj Fuarı Kasım ayında kapılarını ziyaretçilerine açacak

Bu sene 11. kez düzenlenecek olan Eurasia Plant Fair / Flower Show Fuarı, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 14-16 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

0

Tarsus Turkey tarafından SÜSBİR işbirliği ile yapılacak olan fuara aralarında belediyeler, kamu kurumları, inşaat ve peyzaj proje firmaları, turistik tesisler, yapı marketler, şehir planlamacıları ve mimarların da olduğu yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçinin ve profesyonelin gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yılı 71.2 milyon dolar ihracatla kapatarak yaklaşık 10 milyon dolar cari fazla veren, 2019’un ilk dört ayında ise ithalatını yüzde 45 azaltarak ihracatta büyümeyi hedefleyen Türk Süs Bitkileri Sektörü, fuar süresince alternatif pazarlar ve yeni ticaret kanalları geliştirme fırsatı yakalayacak.

SÜSBİR (Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, 130 milyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip Türk Süs Bitkileri Sektörünün, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatını yüzde 33 artırdığı dikkat çekerek geçen sene toplam ağaç ve çalı ihracatının yüzde 45’inin Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirildiğini, satışlarda en fazla öne çıkan ülkelerin Hollanda, Almanya ve İtalya olduğunu söyledi.

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar

Bu yıl Kasım ayındaki Uluslararası Flower Show İstanbul buluşmasının, bölge ülkelerine yönelik ticarete çok önemli katkı sağlayacağını dile getiren Dündar, süs bitkileri sektörünün emek yoğun bir alan olduğunu ifade ederek “Tarımın diğer alt kollarına göre işgücü ihtiyacı daha fazla. Sektördeki genel kabul, seralar için dekara 3 kişi, açık alanda ise dekara 1 kişi olarak hesaplanmakta. Teknoloji yoğun olarak kullanılsa dahi sektörün her zaman işgücü potansiyeli yüksek. Özellikle kadın istihdamının yoğun olduğu bir alan. Hesaplarımıza göre sektörümüzdeki doğrudan istihdam 78 bin civarındayken, dolaylı istihdam 500 bine yaklaştı” dedi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin