İstanbul’da Denizi Yaşamak…

0

İstanbul’da yaşamakla, İstanbul’u yaşamak arasındaki fark ''Deniz“ olsa gerek…

Yaklaşık 50 km’lik sahil aksına sahip İstanbul’ un  Avrupa Yakasında son yıllarda bir biri ardına denizle bütenleşen projeler geliştiriliyor.

İstanbul’lunun yaşam hayalleri son dönemlerde denizle bütünleşiyor, İstanbul; Site boyutundan Kasaba boyutuna denizle kuçaklaşıyor.

Bu trendlere, bazen gökyüzünde süzülen “ martılar “, bazende denizde “ tekneler ” eşlik ediyor.
Denizi kuçaklayan; kuçak açan projeler “ yatay ve dikey “ yaşam standartları ile “ lüks ve konforu “ buluşturuyor.
Unutulmaya yüz tutan trendlerin tohumları  yıllar önce Yakuplu-Sahil’ de Eston tarafından Eston Deniz projesinde atılmıştı.
Şimdi; Keleşoğlu Holding güvencesi ile Denizistanbul projesinde yeşeriyor.
Kuzu Grup tarafından Ataköy’ de  2014’ de görücüye çıkan Sea Pearl Ataköy projesi teslim süreçine hazırlanıyor.
Zeytinburnu sahili lansmanları yapılan; Özak GYO, Yenigün, Ziylan ortak girişimi ile geliştirilen  Büyükyalı ve Kalkavan yapı, Hasan Sever İnşaat, Gül Yapı ortak girişimi ile Yedi Mavi projelerine ev sahipliği yapıyor.

Denizle İç İçe, 4 mevsim tatil tadında sunulan projeler Bodrum’ a rakip olabilecek sosyal, sportif, konaklama, eğlence, dinlence donanımlarını bünyesinde taşıyor.
Projeler yerliler kadar yabancılarında ilgisini çekiyor… Boğazla bütünleşen İstanbul’ da Boğaz olmaz ise Deniz, yabancıların önemli yaşam tercihi oluyor.
Denizle bütünleşen projelerin sayıları artıkça bu projelerin deniz ile entegrasyonunda “ deniz erişim “ olanaklarının değerlendirilmesi gerekiyor. Ne yazik ki, İstanbul’ da Deniz erişim olanaklarını Nehirli Avrupa şehirlerinin bile çok gerisinde kalıyor. İDO olanaklarının, deniz ile bütünleşen semtlere, kasabalara erişimlerinin planlanmasının zamanının geldiğini düşünüyorum.

İstanbul’ u terk etmeden İstanbul’ u bir deniz semtinde veye kasabasında yaşamanın m2 maliyetleri; 2.000-$ ile 10.000-$ arasında değişiyor. Tekrarı olamayacak projelerde yer almak çocuklarınıza içinde yer alacağı “ sahil kasabası hikayeleri “  bırakmak istiyorsanız proje satış ofislerini ziyaret etmenizi öneriyorum.

BİLGE ÖZDEMİR
CEO-REDAC & EMLAKCHI CONSULTANT 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin