İSTANBUL’ UN BAHÇESİ… BAHÇEŞEHİR YÖN DEÐİŞİYOR !…

0

Site’ den Belediye’ye; Belediye’den  Muhtar’lığa yönetim şekli ne olursa olsun Bahçeşehir; İstanbul için farklı bir değerdir. M.Ö 7. yüzyıldan sonraki tarihe tanıklık ettiğini saptadığımız yerleşke de yaşamış en eski halk Hint-Avrupa kökenli Traklar'dır.
Bölgede; Pers, Yunan ve Makedonya medeniyetlerinin egemenliği, M.Ö 335 yılına kadar da Trakya Krallığı, daha sonra da Roma ve Bizans imparatorluklarının egemenliği hüküm sürer. Yaklaşık 560 yıl inişli çıkışlı olarak devam edecek olan Osmanlı egemenliği 1354'de bölgenin fethi ile başlar.
90’lı yıllarda temelleri uydu kent olarak atılan Bahçeşehir ; yerleşim standartlarını benim YENİ BAHÇEŞEHİR olarak konumladığım bölgeye taşıyor… BAHÇEKENT.
Bahçeşehir’ in kuruluşundan günümüze kadar geçen süreç  yapılar için uzun bir süre sayılmasa da, günümüzün teknolojisinde yapıların donanımı/tefrişi için önemli bir zaman dilimi olarak kabul edilebilinir.
Bir kısım toprakları/yerleşkeleri  zaman içinde Avcılar ve Esenyurt’a bağlanan Bahçehir bugün Başakşehir’e bağlıdır.
Yıllar önce Emlak Bankası ile başlayan modern kent hikayesi… TOKİ ve EMLAK KONUT GYO ve KİPTAŞ önderliği ÖZEL SEKTÖR katkıları ile sürmektedir.
Türkiye'de  ilk ve en büyük yapay gölet, Bahçeşehir’ de uygulanmıştır. Türkiye'nin en önemli, dünyanın sayılı uydu kent projelerinden biri olan Bahçeşehir projesi, 1996 yılında Birleşmiş Milletler Habitat II Konferası çerçevesinde, "Kurumsal Uygulamalar ve Projeler" ödülüne, 1997 yılında da Kanada'da "Yeni Kentsel Yerleşim Anlayışı" ödülüne layık görülmüştür.
Bahçeşehir'e ilk yerleşim 1994 yıllarında başlamış olup; Bugün ilk yerleşimin üzerinden 22 yılın geçtiği Bahçeşehir yönünü aramaktadır.
Bahçeşehir’ e yönünü kuruluşunda olduğu gibi Emlak Bankası yerine Emlak Konut GYO göstermekte  “ göl ve park”  geleneğini sürdürmektedir.
Yeni çekim alanı olarak nitelendirilen bölge; Bahçe Kent olarak konumlandırılmaktadır. Yaklaşık 15-20 bin konutun planlandığı bölge ve yakın çevresinde;
Bahçekent Toki  Emlak Konutları devam ederken; ihaleler sonucunda İzka İnşaat ve Sıtar İnşaat ile Bahçekent Flora projesini gerçekleştiren Dağ Mühendisliği tek başına Tual Bahçekent ‘de görüyoruz.
Cihan İnşaat ile geliştirilen  Avrupark Evleri’ ne yakın zamanda yakın çevreden Akzirve İnşaat geliyor.
Bölgeye Ispartakule –  Bahçeyaka projesi ile giriş yapan SURYAPI’ yı  Bahçekent 6. Etap’ da görmeye hazırlanıyoruz.
Bu gidişle Bahçekent’de en az 4 farklı proje ve firma görme olasılığına daha sahip olacağız. Bahçekent’ i bu kadar ilgi çekici kılan “  Hayat Park “ .
 
 
Bahçekent – Hayat Park’ı içinde yer alacak gölet Yeşil alanlarıyla dikkat çekeceğe ve bölgesel gölet geleneğini sürdüreceğe benziyor.
Hayat Park Meydan’ın içerisinde; çok amaçlı spor tesisleri, botanik bahçeler, biyolojik gölet, çocuk oyun köyleri, piknik alanları ve yeşil enerjili otopark ve okullar gibi pek çok olanağı birarada bulmak mümkün olacak. Bahçekent’te yaşayanlar bulundukları bölgeden çıkmadan çalışmanın, eğitim görmenin ve sağlık hizmetlerinden yararlanmanın keyfini sürecekler.
Bahçekent araştırmalarımız 1.750-2.000-TL  bandında başlayan birim M2 satış değerinin, günümüzde 2.750-3.250-TL aralığında rahatlıkla işlem gördüğü yönünde.
Öngörüm; Bahçekent’ in çağdaş yerleşim, alternatif ulaşım ve kendi kendine yetebilecek yapısı ile M2 birim satış değerinin öncelikli olarak  3.000-4.000-TL  bandına yerleşmesi,  Bahçekent’ e yeni girişler ile çıtanın 4.000-TL/M2 değerinin üstüne çıkmasıdır.
Bahçekent’ i “ yaşam ve yatırım değeri “ olarak  öneriyor, bugünün fırsatlarını Bahçekent’ de değerlendirmeye davet ediyorum.
BİLGE ÖZDEMİR
CEO – REDAC & EMLAKCHI 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin