20 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaVideolarEmlakdream.tv"İstanbul Finans Merkezi 500 milyar dolar iş hacmi oluşturacak"

“İstanbul Finans Merkezi 500 milyar dolar iş hacmi oluşturacak”

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı, İstanbul Uluslararası Finans Merkezinin tamamlanmasıyla Türkiye’ye 500 milyar dolar iş hacmi oluşturacağını söyledi.

Türkiye’yi küresel finans aktörü yapmak amacıyla hayata geçirilen İstanbul Finans Merkezinde tek konut projesi olan ve Ağaoğlu tarafından yapılan A Blok satışa çıkarıldı.

Rahvalı, lansmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Finans Merkezinde Ağaoğlu grubu olarak 330 bin metrekarelik özel proje alanında söz sahibi olduklarını belirtti.

“Uluslararası Finans Merkezi olacak”

Alanın tahsisi konusunda Rahvalı, “Finans Merkezi’nin 8 buçuk milyon metreküplük hafriyat ve metro istasyonu ile kapalı otopark ve rekreasyon alanlarının yapımı karşılığında nakdi bedel almadık. Bu alanın arsasını aldık. Yani ayni olarak almış olduk. Üzerindeki inşaatları biz yapıyoruz. 3 milyon metrekarelik alan daha diğer paydaşların ofis alanları var. Ziraat, Halk, Vakıfbank, BDDK, SPK gibi kurumlar yer aldılar. Onlar da inşaatlarını yapıyor. Birçoğunun kaba inşaatları tamamladı. Çok yakında faaliyete geçtiğinde kısa vadede bölgesel, orta vadede de uluslararası finans merkezi olacak.” dedi.

“500 milyar dolarlık işlem hacmi sağlayacak”

Rahvalı, geçen sene kobi ve şirketlere 50 milyar dolar karşılığı lira para verildiğini anımsatarak, “Türkiye rekor büyüme elde etti. Türkiye, Finans Merkeziyle 500 milyar dolarlık işlem hacmine olacak. Ayrıca reel sektör maliyetin çok daha altında borçlanacak. Hem makro ekonomi hem de büyüme için çok önemli.” diye konuştu.

Merkezde tek rezidans bloğu olduğunu aktaran Rahvalı, şu bilgileri verdi:

“10 binlerce insan çalışacak. Burayı bir yerde küçük bağımsız bölümlerde oluşan, daha kısa üreli konaklama için merkezin ziyaretçilerine, yöneticilerine bunu bırakmış olacağız. Dolar bazında kira taahhüdümüz de var yıllık yüzde 6. Üstü açık olmak üzere asgarisi. Cazip bir yatırım. 341 milyon liste fiyatı, lansman indirimi yaptık. 300 milyon hasılat bekliyoruz. 10 bin lira kadar metrekare fiyatı çıkıyor. Finans Merkezi için oldukça uygun. Değer artışı mutlaka olacak. Ofislerde 5 bin dolar diye başlar, konutlarda 4 bin dolar kadar olur. Faizsiz 36 aya kadar ödeme imkanı var. Teslimi de 30 ay olarak düşünüyoruz. Anahtar teslim alındığında borç da bitmiş olacak. Alternatifsiz bir yatırım.”

“Ofis blokları için gayrimenkul yatırım fonu kurulacak”

Hasan Rahvalı, ofis bloklarıyla ilgili Emlak Konut’la gayrimenkul yatırım fonu kurulması çalışmalarını başlattıklarını açıklayarak, “260 bin metrekare alanda ofisimiz var. Kurulacak olan fonun kiralanması yada hisselerinin satılması suretiyle yatırımcıları davet ediyoruz. Dünya finans oyuncularını buraya çekmeyi amaçlıyoruz. Yatırımcılar burada kiracı olarak yer almayı düşünüyor. Burada yer alacaklara bizim yeni fonun üzerinde sağlıyor olacağız. Görüşmeleri yaparken merkezin farkındalığını anlatmak ve hükümete de yapılması gerekenleri sunmak gibi iş yüklendik. Katar’la iyi niyet mektubu imzaladık. O da buradaki merkezle Katar Finans Merkezini birleştirerek, tek çatı altında yönetilmesi, finansal akışın İngiltere ile de bağlantılı akışını sağlamak.” ifadelerini kullandı.

 

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI