18 Ağustos 2022 Perşembe
Ana SayfaManşetHayali konut ilanlarıyla yurttaşlar dolandırılıyor!

Hayali konut ilanlarıyla yurttaşlar dolandırılıyor!

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, konuta olan talebin ve fiyatların artmasıyla birlikte internette kasıtlı yayınlanan ucuz konut ilanlarıyla ev sahibi olmak isteyen insanların dolandırıldıklarını söyledi.

Güleroğlu, konuya ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“30 ekim depremi sonrası ve yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte konut talebinin arttığı, fiyatların da yükseldiği İzmir’de, yurttaşlar ucuz konut ilanı aldatmacalarıyla  dolandırılıyorlar.

Kurlarda yaşanan yükselişlerle birlikte konut satışları durma noktasına geldi. Döviz bir anda artınca yapılan satışlar da bozuldu. Sözleşmelerden dolayı cezai şartlar ortaya çıksa da insanlar emlak yatırımlarını geri çekmeye başladı. Bazı müşterilerimiz yerlerini satmaktan vazgeçti. Satan kişi de yüzde 30-40 oranında fiyat artırdı. Şu anda telefonlarımız çalmıyor, gerçekten sıkıntı yaşıyoruz. Piyasadaki hareketlenmenin faiz düşmesiyle olacağı kanaatindeyiz. İnsanlar internete olmayan evlerin resimlerini koyuyorlar. Örneğin 2+1 lüks bir dairenin resimlerini koyup fiyatları 120-130 bin lira gösterip müşteri çağırıyorlar. Müşteriler de o evi alma hayaliyle buralara gidiyorlar. Sonra ‘Biz o evi sattık’ ya da ‘O ev size uygun değil’ diyerek başka evler satılıyor. Bu da şöyle uygulanıyor. Herkese belirli bir gün veriyorlar. Örneğin; size, ‘Cuma saat 15.00’te gelin’ diyorlar ama herkese aynı güne randevu veriyorlar. Siz kapının önüne geldiğinizde bir hareketlilik görüyorsunuz. ‘Aman daireyi kaçırmayayım’ deyip öne atlıyorsunuz. Size başka daireleri satıyorlar. Böyle de internetten olan bu dairelerin hayali olduğu ortaya çıkıyor.

İnternet portalına giriyorum. 120 bin lira 1+1 dairenin satışı ile ilgili Buca’da bir ilan verilmiş. Aslında böyle bir daire yok. Bunun 300-350 bin lira olması lazım. Bu ilanın fotoğrafları eşyalı bir rezidanstan çekilmiş. Yani fake (sahte) bir fotoğraf. İşte insanlar bu tür ilanlara inanıp alışveriş yapmaya çalışıyorlar. Bu ilan benim soyadımla ilgili kurulmuş bir firmanın yapmış olduğu bir şey. Benim soyadımla açılmış bir işyeri burası. Kişi resmi işyerini açmış ama bakanlıktan yetki belgesini almış olarak gözükmüyor. Fakat kullanılan resimler internet üzerinden çekilerek 120 bin lira fiyatla servis edilmiş. Burada vatandaşı da yanıltıyorlar. Bu fiyata oranın arsasını almanız mümkün değil. Kapora dolandırıcılığı da var. Şehir dışından arayan insanlara ‘Kapora gönderin’ deniliyor. Siz bunu gönderiyorsunuz ondan sonra telefonlar kapanıyor ve internet sitesi ortadan kalkıyor.

Bu olayların önüne geçilebilmesi için emlak portallarının Ticaret Bakanlığı’nın denetiminde olması gerekiyor. Yetki belgelerinin araştırması gerekiyor. Bakanlığa bu konularla ilgili bilgi verdik, denetimler yapıldı bazı cezalar yazıldı. Konu Ticaret Bakanlığı’nda. Bu tip ilanlar, ev satılan portallarda her zaman karşınıza çıkabiliyor. Pandemi sürecindeyiz. Bu süreçten önce bir deprem yaşadık. Yıkılan dairelerde oturan vatandaşlar başka dairelere geçtiler. Bunun üzerine yüz yüze eğitimler de başlayınca piyasalarda bir hareketlenme oldu ve fiyatlar yükseldi. Bugün 3 bin liradan aşağıya kiralık daire bulmanız mümkün değil. Bunun da rakamını düşük göstererek öğrencilerin canlarını yakıyorlar.”

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
321 YAZI