16 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaManşetGüçlendirmenin Önemi ve Önündeki Engeller Çalıştayla Ele Alınacak..

Güçlendirmenin Önemi ve Önündeki Engeller Çalıştayla Ele Alınacak..

Deprem Güçlendirme Derneği tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilecek “Kentsel Dönüşümde Güçlendirmenin Rolü” başlıklı çalıştayda, deprem kuşağında bulunan Türkiye’deki riskli konuların güçlendirilmesinin önemi ve güçlendirmenin önündeki idari ve hukuki engellerin kaldırılması konuşulacak

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) tarafından Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle 30 Mayıs’ta “Kentsel Dönüşümde Güçlendirmenin Rolü” başlıklı çalıştay gerçekleştirilecek.

İTÜ Süleyman Demirel Konferans Merkezi’nde düzenlenecek çalıştay, “Yerel Yönetimler ve Güçlendirme” temasıyla hayata geçirilecek. Etkinlikte, deprem kuşağında bulunan Türkiye’deki riskli konuların güçlendirilmesinin önemi ve güçlendirmenin önündeki idari ve hukuki engellerin kaldırılması ele alınacak.

Çalıştayda, DEGÜDER Başkanı Sinan Türkkan, Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Prof. Dr. Ali Hepşen, İTÜ’den Prof. Dr. Alper İlki, ODTÜ’den Prof. Dr. Erdem Canbay ile DEGÜDER Başkan Yardımcısı Suat Yıldırım konuşma yapacak.

Güçlendirmenin finanstan hukuka kadar tüm yönleriyle ele alınacağı çalıştaya, ilçe belediye başkanları, başkan yardımcıları, müdürler, mühendisler, İBB’nin ilgili iştirakelerininyetkilieri, kamu kurumlarının bölge müdürleri ve temsilcileri, mühendislik ve müşavirlik firmaları ile ilgili STK’lar ve şirketlerin temsilcileri katılacak.

TÜRKKAN: “TÜM PAYDAŞLARI HAREKETE GEÇİRMEK İSTİYORUZ”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, topraklarının tamamına yakını deprem kuşağında bulunan ülkemizde gereksinim duyulan her türlü tesis, bina ve yapı projelerinde yapısal ve yapısal olmayan elemanların depreme karşı güvenli ve dayanıklı hale getirilmesi için deprem mühendisliği ve malzeme teknolojilerinin yaygınlaşmasını sağlamak ve bu konu hakkındaki farkındalığı artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin aktif bir deprem bölgesinde bulunduğunu, özellikle İstanbul ve çevresinde olası bir depremde büyük kayıpların ve hasarların gerçekleşeceğinin tahmin edildiğine dikkati çeken Türkkan, şu ifadeleri kullandı:

“DEGÜDER olarak, olası Marmara depreminde hasar alması beklenen konutların önemli bir kısmının yapısal güçlendirmeyle kurtarılabileceğini, bu çözümün yıkıp yeniden yapmaya göre çok daha hızlı ve düşük maliyetli olduğunu savunuyoruz. Depreme karşı binalarımızı emniyetli hale getirmek ve olası hasarların önüne geçmek için vakit kaybetmeden ortak bir çalışmayla idari ve hukuki engeller kaldırılıp yapısal güçlendirme işlemleri hızlandırılmalıdır. Bu doğrultuda İstanbul’daki mevcut yapı stokunu göz önüne alarak belediyeler ile iş birliği yapmak ve yapısal güçlendirme önündeki engellere çözüm aramak isteğindeyiz. Çalıştayı bu amaçla düzenliyor ve tüm paydaşlarımızı harekete geçirmek istiyoruz.”

“BİR AN ÖNCE DEPREM GÜNDEMİNE DÖNMELİYİZ”

Sinan Türkkan, çalıştayı normalde şubatta yapmayı planladıklarını anımsatarak, ancak Kahramanmaraş merkezli depremler ve seçimler nedeniyle etkinliğin ertelendiğini söyledi.

Türkkan, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ikinci tur seçimlerinin hemen ardından çalıştayı hayata geçireceklerini kaydederek, “Hiç vakit kaybetmeden bir an önce deprem gündemine dönmeliyiz. Bu konuda DEGÜDER olarak üzerimize düşen tüm görevleri yapmak için hazırız.” Şeklinde konuştu.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI