6 Haziran 2024 Perşembe
Ana SayfaManşetGELENEKSEL “SERBEST KÜRSÜ“ GAPAS BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ..

GELENEKSEL “SERBEST KÜRSÜ“ GAPAS BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ..

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlakdream editörü, Bilge Özdemir, GAPAS üyelerinin katılımı ile NEW INN’de Sayın Faruk Akbal’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı gündemini EmlakDream’e özel değerlendirdi.

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS); Gayrimenkul Sektöründe;
 • 1. ve 2. El gayrimenkul
 • Yerli ve Yabancı
 • Konut ve Ticari gayrimenkul
 
Pazar firma ve profesyonellerini akademik ve teknik yapı içinde ayni platformda buluşturmayı başarmaktadır.
 
GAPAS’ın çok sesliliği, yaratıcılığı, farklı yenilikçi düşüncelerin ortaya çıkmasına vesile olmaktadır.
 
GAPAS Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İsmail Özcan liderliğinde yönetim kurulu üyeleri, Danışma Kurulu Başkanı Bilge Özdemir ve Danışma kurulu üyeleri, misafirlerin katılımı ile New Inn Old Town Hotel’ de gerçekleşti.
 
Toplantıda dikkat çekilen konular;
 • Türkiye’de Ruhsat sayıları artma eğilimine geçti; riskli yapılar, kentsel dönüşümden gelen ruhsat alımlarının bu sayıya yukarı çektiği belirtildi.
 
 • İskan Problemleri; Ruhsat alınmadan, yapı kayıtları ile ilerleyerek tamamlanmış ancak iskan alamayan projelere dikkat çekildi. İstanbul Esenyurt’da Bin ve katları ile İskansız konut olduğu belirtilerek, yeni bir imar affı yolda mı dendi!
 
 • Anadolu; Krizlerin kaçış noktası oluyor; Anadolu ve özellikle Trakya, Balıkesir gibi bölgeler, işi bozulan, hesaplı geçim ve yatırım noktası olarak İstanbul’dan Anadolu’ya göç almaya başladı.
 
 • Çerkezköy’ün yıldızı parlıyor; Bölgede il olma yönünde Çerkezköy hızla ilerliyor. Organize sanayi göçü peşinden yerleşim göçünü peşinde götürüyor.
 
 • Mortgage’ın alternatifi, faizsiz Vade; proje geliştiriciler %25-35 peşinat ile ön finansman sağlayarak geliştirdiği ticari ve konut projelerini 60 aya varan vadelere – faizsiz yayarak sunuyor.
 
 • Metropol Gayrimenkul Yatırımcılarını Kasabalara yöneltiyor; Kasabaların kira getirisi hızla artıyor. Anadolu kira getirileri hızla artarken gayrimenkul satın alma değerleri daha düşük kaldığı için gayrimenkul yatırımcılarını Anadolu’ya yöneliyor. Bu durumda;
 
 • İnşaatçılar Anadolu’ya mı Yurt dışına mı yönelir; İstanbul ve metropol talebinin Anadolu’ya kaydığını gören arsa/arazi sahiplerinin kat karşılığı oranını %50’ler seviyesinde tuttuğu belirtiliyor.
 
Günümüzde yurt içi inşaat maliyetleri ön görülemediği için Avrupa’da %20 kat karşılığı oranı ve maliyetin ön görevilen inşaatçılar yurt dışına yöneliyor.
 
 • Ev alma hayali bile zorlaşıyor; hayallerin bittiği yerde ortaya çıkabilecek sosyal patlamaya oluşabilecek. Tasarruf alışkanlığından tüketiciler harcama, günü yaşama trendine giriyor.
 
 • Arsa getirili Daire; bugün bunuda gördüm. Pes diyeceğim diyemiyorum. Yakında bu işinde mağdurları çıkmaya başlayacak.
 
 • Tarihi Yarım Ada ve Bağdat Caddesi Hareketli; Eminönü Ticari ve Ofis yapısı turizme yöneliyor. Duyumlar vakıfların elindeki gayrimenkul kiralarına %300 zam yapıldığı yönünde.
 
İstanbul Anadolu Yakasında Bağdat caddesi aksında kentsel dönüşüm hız kazanmaya başladı.
 
Katılımcıların Ticari – Gayrimenkul – Arsa/Arazi – projelerin sunum ve paylaşımları yapıldı.
 
Bilgisel ve portföy paylaşımları ile verimli – karlı – kazançlı işbirliği adımları atıldı.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI