Gayrimenkul Stoklarına Çözüm Önerilerim..

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir "Gayrimenkul Sektörü Stoklarına ve geleceğe yönelik öneri ve öngörülerini emlakdream.com için farklı kategorilerde kaleme alarak değerlendirecek. Bugün “yaşlı bakım merkezleri dönüşüm“ önerisi ile başlıyoruz...

0

Özellikle Avrupa, Asya ve Körfez Ülkelerinde yaşlı ve yaş alan nüfus Türkiye için önemli bir fırsat olarak kabul edilebilinir.

Bununla birlikte; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri 65 yaş üstü nüfusumuzun hızla yaşlandığını ve engelli sayısının artığını göstermektedir.

Yaşlıların ve Engellilerin toplam nüfus içindeki oranı, her geçen gün  artarak yüzde 20’ler seviyesini zorlamaktadır.

Bu süreçler dönemsel değildir, Kişinin yaşlılıkta fiziksel ve ruhsal yönden gerilemesi kaçınılmaz ve geri dönülmez süreçleri olup her canlı bu evreleri geçirmektedir.

Türkiye Sağlık Sektöründe, Sağlık Turizminde dünya liderlerini zorlarken, hizmet kalitesi ve hesaplılığı ile dikkat çekmektedir.

Sağlık alanında tercih edilir ülke konumunda hızla ilerleyen Türkiye’de, yatağa bağımlı – bağımsız yaşlı bakım merkezleri özel sektör aracılığı ile teşvik edilmelidir.

Önerim, BİS ve özel/kamu emeklilik sisteminin 2. Hayat olarak nitelendirebileceğimiz sektörü desteklemesidir. Bu destek özellikle BİS’lere getireceği yaşlılıkta bakım güvencesi ile arzu edilen ivmeyi kazandıracaktır.

Yaşlanan bireyler; yaş aldıklarında para değil – bakım olanakları aramaktadır.

Bu önerim ile BİS fonuna alınan gayrimenkul stokları niteliklerine göre Bakım Merkezine dönüştürülebilinecektir.

Bu tarzda, farklı uygulamalar mevcut olup, Bu konuya gönül veren Sayın Fatih Kemal Aydoğan‘ın AY Konsepti ile geliştirdiği Büyükçekmece bölgesindeki konut projesi ve konaklama tesisi dönüşüm projelerini incelenebilir.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , Maliye ve Hazine bakanlıklarının birliktelik ve destekleri ile Dünya’ya örnek bir model geliştirilebilinir.

Atıl konut projeleri, eldeki stok yapıları ve konaklama alanlarının engelli ve yaşlılara yönelik düzenlenmesi önem kazanacaktır.

Bu proje Ülkemiz insanları kadar, Avrupa’dan Asya’ya; Körfez’den Orta Doğu’ya Türkiye’yi “yatağa bağımlı – bağımsız yaşlıların Bakım Merkezi“ konumuna getirecektir.

Ülkemizde Yaşlı Bakım sistemine BİS sisteminin entegrasyonu sağlanırken; yurt dışına yönelik yatak / oda satışına yönelik ailesel devretme sistemleri planlanabilir.

KONUTDER, İNDER, GYODER üye kuruluşları ile özel sektör stoklarının nitelik ve uygunluklarına göre Bireysel Emeklilik Fonları ile BİS kapsamında sistem kullanımına yönelik satın alımları Sektöre Can Simidi, Yaşlılara yönelik yeni bir umut, emeklilik fonlarına iskontolu alın fırsatı ve başlangıç olabilecektir.

Bilge Özdemir

Marketing and Sales Solution Partner of Real Estate Projects & Construction Business

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin