2 Haziran 2023 Cuma
Ana SayfaHaberEkonomi piyasaları yeni haftaya nasıl başlıyor? (13 mart 2023)

Ekonomi piyasaları yeni haftaya nasıl başlıyor? (13 mart 2023)

Geçen haftanın son işlem gününde neler oldu?

BİST100 Endeksi geçen haftanın son işlem gününü %1,13 düşüşle 5.384,56 puandan tamamladı. Bankacılık Endeksi %0,39 değer kazanırken, Sınai Endeks %1,84 değer kaybetti. Sınai Endeks’teki düşüşün temelinde Ereğli ve İsdemir’in temettü ödemeyeceğini açıklaması etkili oldu. Türkiye 2 yıllık tahvil faizi değişmeyerek %10,53 seviyesinde sabit kalırken, 10 yıllık tahvil faizi 26 baz puan azalarak %11,58 seviyesinden günü tamamladı. Dolar/TL 18,73-19,05 aralığında hareket ederken, 20,07 sınırında güne başlayan Euro/TL ise seans içinde 20,50 sınırını test etti. Türkiye’nin dolar bazlı 5 yıl vadeli CDS oranı 517,9 seviyesinden işlem gördü.

İşsizlik oranı Ocak ayında mevsimsellikten arındırılmış olarak 0,5 puan azalarak %9,7’ye geriledi; Ağustos’tan bu yana en düşük seviye. İşgücü aylık 188 bin artarken, istihdamdaki artış 354 bin oldu ve bunun neticesinde işsiz sayısı 166 bin azaldı. Tamamlayıcı işsizlik göstergelerinde atıl işgücü oranı artmaya devam etti ve aralıkta %21,3’ten %21,9’a yükseldi; temmuzdan bu yana en yüksek seviye.

Sanayi Üretim Endeksi verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış üretim Ocak’ta aylık %1,9 ve yıllık %4,5 artış kaydetti. Aylık ivmenin devam etmesi yıllık üretim verisindeki baz etkisini de zayıflatmış ve ekonomik aktivitedeki canlılığın devamını sağladı. 2022 yılını güçlü
büyüme verisi ve iç taleple tamamlayan Türkiye’de sanayi üretimi nispeten zayıf seyretti. Aylık artışta, uzun zamandır zayıf seyreden inşaat bağlantılı ara malı sektörleri öne çıkarken, makine-teçhizat imalâtının yanı sıra turizm bağlantılı giyim ve deri sektörlerinde eğilim-üstü güçlü seyir devam etti. Dayanıklı tüketim ve yatırım mallarındaki genele yaygın iyileşmeye
karşılık tekstil, kâğıt, ana metal ve enerji sektörlerindeki zayıflık sürdü.

Seçim kararının resmen alınmasıyla birlikte siyasi trafik hızlandı. HÜDA PAR, Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmayacağını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı. Yeniden Refah Partisi’nden de AK Parti’nin teklifine bu hafta yanıt gelebilir. AK Parti’nin Anavatan Partisi ile de temasları var. Millet İttifakı kanadında ise Saadet, Gelecek ve DEVA partileri arasında ‘ittifak içi ittifak’ formülü masada. Memleket Partisi’nde de Muharrem İnce resmen cumhurbaşkanı adayı oldu. Milletvekilliği aday adaylığı için başvuru süreci AK Parti ve CHP’de bugün, MHP’de ise 14 Mart Salı günü başlayacak.

Merkez Bankası’ndan ihtiyaç kredilerine ‘fren’ geldi. Ticari kredilerin ardından ihtiyaç kredilerine faiz sınırı getirilmesinin piyasa ve bankacılık hisseleri üzerindeki etkileri yakından izlenecek. Bankacılık endeksi, son bir haftada yüzde 15 getiri sağlamıştı. Analistlere göre, TCMB’nin yeni adımı, daha önceki regülasyonlar ile birlikte düşünüldüğünde bankacılık sektörünü marj anlamında olumsuz etkileyecek.

ABD’de Federal Mevduat Sigorta Fonu Başkanı Martin Gruenberg’in, bankaların bilançolarının Fed’in hızlı faiz artışları arasında yüz milyarlarca dolar değer kaybeden düşük faizli tahvillerle dolu olduğu konusundaki endişelerini dile getirmesi ve ABD’de Federal Mevduat Sigorta Fonu da ülkenin mali sisteminde 620 milyar dolarlık risk bulunduğu konusunda uyarması sonrası ABD’nin en büyük bankalardan Silicon Vadisi Bankasının iflasını açıkladı. Bu iflas piyasalarda yeni bir kriz konusunda endişelere yol açtı. Bankanın iflası, 2008 küresel finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri oldu. ABD’nin 16. büyük bankası olan Banka, teknoloji endüstrisi bankacılığında uzmanlaşmış konumda. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 2008’den bu yana ABD’de en büyük banka iflası olarak değerlendirilen Bankayı kurtarmayacaklarını ancak mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve krizin sağlam bankalara sıçramaması için çalıştıklarını açıkladı. Ayrıca Fed’in sorun yaşayan bankalara daha fazla mevduat desteğine imkân sağlayacak bir fon yaratmak üzerinde çalıştıkları belirtiliyor.

ABD’de Dow Jones Endeksi %1,07 düşüşle 31.909,64 puana, S&P500 Endeksi %1,45 azalışla 3.861,59 puana ve Nasdaq Endeksi %1,76 azalışla 11.139 puana geriledi. Avrupa borsaları da %1’i aşan kayıplarla günü kapattı.

Bugün neler bekleniyor?

Yeni güne başlarken Asya Borsalarında karışık bir seyir izleniyor. Dow Jones vadeli endeksi %1,28 artıda. Dolar/TL 18,94, Euro/TL 20,31 seviyelerinden işlem görüyor. Dolar endeksi 103,89 seviyesinde bulunurken, Euro/Dolar paritesi 1,0720 sınırında. Brent tipi petrol 83,24
dolardan, altının onsu 1.880,79 dolardan ve gramı ise 1.146 liradan alıcı buluyor.

Bugün yurt içinde cari işlemler dengesi ve perakende satış hacmi verileri takip edilecek.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
348 YAZI