26 Mart 2023 Pazar
Ana SayfaEditörün SeçtikleriEge Mahallesi’nde dönüşüm "Divan Residence" ile başladı..

Ege Mahallesi’nde dönüşüm “Divan Residence” ile başladı..

Divan Residence, İzmir’in simge projelerinden biri olacak..

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm hamlesinde şehrin en önemli projelerinden biri olacak olan Alsancak Ege Mahallesi kentsel dönüşümün ilk etabı Teknik Yapı‘nın Divan Residence projesiyle başladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ve Teknik Yapı Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısıyla tanıtılan ve 9 bin 319 metrekare büyüklüğündeki arsa ve 120 bin metrekarelik inşaat alanı üzerinde hayata geçirilecek olan Divan Residence projesinde İzmir’in yeni simgesi olarak yükselecek 50 katlı bir residence blokunun yanı sıra 12 ve 13 katlı iki adet blok yer alacak.

Koç Grubu’nun Divan Residence adıyla markalanıp hizmet kalitesiyle işletilecek olan proje toplam 674 bağımsız bölümden oluşacak. Projede, 1+1’den 5+1’e kadar farklı büyüklükte ve normal, teraslı, dubleks, loft gibi farklı tip daire seçenekleri sunulacak.

İzmir’in dönüşümü adım adım gerçekleştirilecek..

Basın toplantısında konuşan ve İzmir’de planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; Ege Mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli Güzeltepe, Gaziemir ve Örnekköy olmak üzere toplamda 6 bölgede İzmir’in dönüşümünü adım adım gerçekleştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Ege mahallesindeki dönüşümle birlikte yaklaşık 4 bin kişinin ikamet ettiği bu bölgenin yepyeni ve modern bir çehreye kavuşacağını belirten Soyer, bu projeye başlarken 3 temel ilkeyle yola çıktıklarını söyledi. Bunlardan ilkinin yerinde dönüşüm olduğunu kaydeden Soyer, ikinci ilkenin her vatandaşın rızasını alarak yüzde yüz uzlaşıyla dönüşümün sağlanması olduğunu ve son olarak ta tüm bu sürecin İzmir Büyükşehir Belediyesi güvencesi ve garantörlüğü altında yapılacağını ifade etti.

Soyer, “tüm vatandaşlarımızın içi rahat etsin, İzmir’in kentsel dönüşümünde vatandaşın sigortası belediyemizdir” dedi.

Kentsel dönüşümde kooperatif modeli..

Depremde mağdur olan herkesin mağduriyetini giderecek bir formül ürettiklerini ve bunu kooperatif başlığıyla yürüttüklerini dile getiren Başkan Soyer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mal sahipleri mülkiyetlerinden vazgeçip arsa payı hissedarı oluyorlar. Bu biraz karışık bir süreç ama böyle olduğu için de biz belediyenin şirketiyle müteahhitlik hizmeti vermeye başlıyoruz. Bu da kârı en minimuma çekip bir yandan da verdiğiniz yüzde 20 emsal artışıyla ortaya çıkacak rantı bu arsanın sahiplerine verme imkanı oluyor. Özetle, 800-900 bin liraya mal edilecek konutu 350 bin liraya mal etme imkanı veriyor. Şu anda bir apartmanla başladığımız protokol sürecini 10 apartmana çıkardık.”

Divan Residence, Ege Mahallesi’nin dönüşümünde kaynak proje olacak..

7 hektarlık bir alanda dönüşümün başladığı Ege Mahallesi kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı olan, 10 dönüm alanda yükselecek Divan Residence projesi, bölgenin dönüşümünün finansmanı sağlayacak bir kaynak geliştirme projesi olacak.

“Bizim İşimiz, Öncelikli Olarak Depreme Dayanıklı kaliteli Projeler Üretmek..

Toplantıda konuşan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kentin en önemli kentsel dönüşüm hamlelerinden biri için ilk adımı attıklarını belirterek şunları söyledi:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde Teknik Yapı tecrübesi ile gerçekleşen Ege Mahallesi Kentsel dönüşümünün ilk etabı, yaklaşık 10 bin metrekarelik alan üzerinde, toplam 120 bin metrekarelik inşaat alanına sahip ve 674 adet bağımsız bölümden oluşmakta olup. Proje içerisinde Koç Grubu’nun Divan Residence adıyla markalanıp hizmet kalitesiyle işletilecek olan ve aynı zamanda İzmir’in yeni simgesi olarak yükselecek 50 katlı bir residence bloğunun yanı sıra 12 ve 13 katlı iki adet blok yer alacaktır. 48 ayda teslim edilecek projede arsa sahiplerinin daireleri daha erken teslim edilecek.

Divan Residence projesi, İzmir kadar Teknik Yapı için de büyük önem arz ediyor. Çünkü Teknik Yapı olarak, yaklaşık yarım asırlık bilgi ve deneyim birikimini bu projede yoğunlaştırdık. Depreme dayanıklı bina inşa etme bilgisini, kentsel dönüşüm proje gerçekleştirme tecrübesini, konfor ve huzur talep edenlerin beklentilerini karşılayacak kurumsallığı bu projede bir araya getirdik.

Hepimizin bildiği gibi, İzmir’in en öncelikli konularından biri deprem gerçeği ile baş edebilmek. Türkiye’nin büyük bir bölümde olduğu gibi maalesef güzel İzmir’imiz de, en riskli bölgeler arasında yer almaktadır. Her ne kadar depremle yaşamayı öğrenmek zorunda olsak da; insanları, depremlerin değil çürük yapıların öldürdüğünü defalarca, büyük acılar içinde yaşadık.

Ancak, analizleri doğru yapılmış, yönetmeliklere göre doğru mühendislik hizmeti almış binaların sağlam bir şekilde nasıl ayakta kaldığını gördük.  İşte bu nedenle, projemizin en temel özelliklerden biri deprem güvenliği olacaktır.

Aylardır süren hummalı bir çalışma ile son teknoloji, çıkan son yönetmelikler ve ülkemizin güzide üniversitelerinin çok değerli hocaları ile yapılan zemin ve betonarme hesapları sonucunda projemizi oluşturduk. Bunun yanı sıra, yaşam standartlarının yükseltilmesi, çevreye duyarlı donanımlar ve malzeme kullanımını da vazgeçilmez standartlarımız arasında konumlandırdık.

Kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız projenin depreme karşı güvenli binalar özelliğinden öte sosyal ve kültürel açıdan Ege Mahallesi’ne (Alsancak bölgesine) ciddi katma değer kazandıracağına inanıyoruz.

Teknik Yapı olarak yaklaşık 4 yıldır İzmir’deyiz ve İzmir’i tanıyoruz. Bu dört yıllık zaman zarfında İzmir’in en iyi oyuncularından biri olurken, İzmir’in en beğenilen ve teveccüh gösterilen firmalarından biri olma gururu yaşadık, yaşıyoruz. Bu teveccühü karşılıksız bırakmadık. Geçtiğimiz bu 4 yıllık süreçte Küresel kriz, pandemi, deprem ve savaş gibi tüm olumsuzluklara rağmen maliyet dengesini koruyarak yatırımcılarımıza kazandırdık ve kazandırmaya devam ediyoruz. Aynı gayret ve başarımızı, Divan Residence projemizde de artırarak sürdürmeye kararlıyız.

Bunun yanı sıra ihaleyi aldığımız ilk günden beri çalışmalarımızı, Sayın Başkanımızın telkinleri doğrultusunda gerçekleştirdik. Bu kapsamda alt yapısından üst yapısına, sosyal donatı alanlarından kavşak giriş çıkışları ve yollarına kadar tamamen yenilenecek Ege Mahallesi kentsel dönüşüm projesinin, İzmir’e yakışır simgesi olacak şekilde gerçekleştirdik. Bu çalışmalar doğrultusunda İzmir’de birçok projeye imza atmış ve bölgeyi çok iyi bilen Tago Mimarlık ile Teknik Yapı bilgi ve deneyimlerini bir araya getirmeye karar verdik.

Karadan, denizden ve hatta havadan ulaşıldığında birçok yapının içerisinde kendini belli edecek, İzmir’in esintilerini üzerinde barındıracak ve yatırımcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak olan bir simge oluşturmak istedik. İzmir’le özdeşleşen deniz dalgası ve rüzgar efeklerini üzerinde barındıran, Ege mavisini kucaklayan her bir açıdan farklı bir görüntüye sahip 50 katlı bir blok tasarladık.

Ortaya güzel bir eser çıkardık. Fakat yeterli değildi. İzmir’in en güzel konumunda yükselen bu simge binaya bir de ‘ruh’ kazandırmak istedik. Kazandıracağımız ruhun, bu eser içinde yaşayanlara verilen kaliteli hizmet ile oluşacağının yadsınmaz bir gerçek olduğunu gördük. Buradan yola çıkarak, ülkemizin en önemli firmalarından biri olan Koç grubuna ait otelcilik ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren Uluslararası markası Divan ile ile el sıkıştık. Divan kalitesi ve hizmet anlayışı ile işletilmesi için markalandırma ve hizmet sözleşmesi imzaladık.

Sonuç olarak, İzmir’in en gelişmiş lokasyonunda yer alan Ege Mahallesi’ndeki büyük bir kentsel dönüşümün en önemli parçası olan “Divan Residence projesini, bugün huzurlarınıza çıkardık. Alt yapı, kavşak ve ulaşım bağlantıları yeniden düzenlenmiş, İzmir’in örnek gösterilecek bir dönüşüm bölgesini üzerinde yükselecek Divan Residence projesinin, çevreye duyarlı mimari yapı, tasarımı ve hizmet anlayışı ile İzmir’in simge yapılarından biri olacağına inancımız sonsuzdur.

Ege mavisini kucaklayarak Tek bir blok olarak yükselecek Divan Residence Lüks kavramına da farklı bir boyut getirecek. İzmir’in olmasa olmazı balkon ihtiyacı için Her dairenin bütün odalarından ulaşım imkanı olan Ege’nin huzur veren maviliğini izleme imkanı sunan tavandan yere kadar tasarlanmış özel kayar mekanizmalı doğrama sistemine sahip balkonları olacak. Yaşam kolaylığı ve konforlu yaşam tarzını bir arada sunan Divan Residence; sosyal tesisler, açık ve kapalı havuzlar, açık ve kapalı otoparklar ile 1+1’den 5+1’e kadar farklı büyüklüklerdeki içerisinde normal, teraslı, dubleks ve loft gibi farklı tiplerde toplam 422 adet residence daire ve 4 adet ticari üniteden oluşacak.

İstanbul’da yoğun rekabet olan bölgelerdeki satış stratejimizi uygulayacağız ve Yüksek kaliteyi uygun fiyat ve ödeme koşulları ile sunmayı planlıyoruz.”

 

İzmir Divan Residence’da satış fiyatları ve ödeme planları

Divan Residence projesi için yaklaşık 3 milyar Liralık hasılat öngördüklerini açıklayan Umut Durbakayım, projenin satış fiyatları ve ödeme koşullarıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“İstanbul’da yoğun rekabet olan bölgelerdeki uyguladığımız satış stratejimizin temel izleri Divan Residence projesinde de geçerli olacak. Diğer bir ifadeyle yüksek kalite, uygun fiyat ve ödeme koşulları ile sunulacak. Bu kapsamda lansmana özel olarak satışa sunulacak ilk etap dairelerin metrekare satış fiyatı yaklaşık 50 bin liradan, daire fiyatları ise 2 milyon 655 bin liradan başlayacak. Yine lansmana özel olarak Teknik Yapı tarafından desteklenen daire fiyatları, yüzde 15 indirimle banka ve kefilsiz olarak 36 aya varan vade ve aylık yüzde 0,99 faiz oranlarında satışa sunulacak.”

Ayla Özer
Ayla Özer
1969'da Bursa'da doğdu. Evli ve bir kız çocuk sahibi. İlk, orta ve lise eğitimini İnegöl Lisesinde tamamladıktan sonra Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünnden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında Bursa'da Barışçı Ajansta müşteri temsilcisi olarak başladığı iş hayatına 1992 yılında Sabah Gazetesi Reklam Satış, TGRT Televizyonu Reklam Müdürlüğü, Vatan Gazetesi Reklam Direktörlüğü olarak devam etti. 2011'de emlakdream.com'uu kuran Ayla Özer halen emlakdream.com'un Yayın Yönetmenidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
346 YAZI