Çakma GYO’lara Dikkat!

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir inşaat & gayrimenkul sektöründe "GYO – GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI" Kavramını marka,firma, projelerinde uygulamaya koyanlara karşı önerilerini ve uyarılarını emlakdream.com için kaleme aldı.

0

Türkiye’ de faaliyet gösteren inşaat, proje geliştirme firmalarını araştırırken karşıma çıkan GYO kavramı dikkatimi çekti.

TSKB tanımlarına göre; “Gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO’lar), gayrimenkullere ve gayrimenkullere dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen, belirli projeleri gerçekleştirmek üzere adi ortaklık kurabilen, Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili Tebliği’nde izin verilen diğer faaliyetlerde bulunabilen sermaye piyasası kurumları“ olarak nitelendirilmektedir.

Türkiye’ de GYODER verilerine göre güncel  32 faaliyet gösteren GYO bulunmaktadır. Oysaki  X GYO – Y GYO takısı ile gayrimenkul pazarında hizmet veren inşaat, gayrimenkul geliştirme firmaları sayıları her geçen gün artmaktadır.

GYO’ ların Pazar güvenirliliğini, isim takısı ile firma, marka, projelerine taşıyan/taşımak isteyenlere karşı öncelikli olarak “tüketicileri“ uyarmak istiyorum. Her gördüğünüz GYO, sizin bildiğiniz GYO değildir.

Bu konuda diğer uyarılarım ise sırası ile;

  • Gayrimenkul Haber Portallarına: GYO takısını araştırmadan haberlerinizde bu tarz firma / proje haberlerinizde yer vermeyiniz, veriyorsanızda lütfen GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI olmadığını belirtin.
  • Reklam Alan Kuruluşlara: Tüketicilerin tercih kararlarında hatalı/yanlış karar vermelerini önlemek için aldığınız iletişim mesajlarını araştırın.
  • Ticaret Sicillerine: Onayınıza gelen Şirket Ana Sözleşmelerinde şirket unvanını GYO takısı alıyor ve GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI olarak kurulmuyor ise, bu unvanı onaylamayın.
  • GYODER’e: Türkiye’deki gayrimenkul yatırım ortaklıklarını (GYO) temsil eden dernek olarak, haksız kullanımlara karşı; GYO’lara ve tüketicilere koruyucu kalkan olmanızı  öneriyorum.

Son uyarım ve önerim Bürokrasi/Kamu Kurumlarına; GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI olarak kurulmayan ve faaliyet göstermeyen, ancak unvanlarında/marka tescillerinde  GYO takısı ile ticari faaliyette bulunan kuruluşların isim/unvan değişikliğine gitmesini sağlayarak, haksız rekabeti ve tüketicilerin marka algısından dolayı  olası problemlere neden olmasını önleyin.

GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIKLARINI, bu konuda GYO’larına sahip çıkmaya davet ediyorum… Önce, Siz sahip çıkar ve gerekli önlemleri aldırırsanız; önce sizin marka değeriniz… sonra tüketici korunur.

BİLGE ÖZDEMİR

Marketing and Sales Solution Partner of Construction Company
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin