“Millet Bahçesi”nin detayları belli olmaya başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak 'Millet Bahçesi' projesi ile ilgili detaylar yavaş yavaş netleşiyor.

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak ‘Millet Bahçesi’ projesi ile ilgili detaylar yavaş yavaş netleşiyor.

Projenin kalbinde çevresi ağaçlandırılmış olan büyük bir gölet yer alacak. Pistler yürüyüş yolu olarak korunacak. Ayrıca temalı parklar, oyun ve aktivite alanları da yapılacak.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından ilgili kamu kurumları hızlı şekilde çalışmaya başladı. İstanbul Florya’daki devasa büyüklükteki arazi için projeler çizilmeye başlandı. Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimleri de projelerini hazırlamaya başladı.

 

Proje şekillenmeye başladı

Projenin ilk çizimine göre dikkat çeken havaalanı pistlerinin yürüyüş parkurları olarak düzenlenmiş olmasıydı. Kimi binalarının kongre alanı, müze, sergi salonları için korunduğu gözlenirken parkın tam ortasında büyük bir gölet planlanıyor.

Ağaçlandırılacak olan bölgenin içinde botanik parklar, çocuk oyun alanları, organik tarım bahçeleri gibi farklı aktivitelerin yapılacağı bölümler olması göze çarpıyor. Yakın çevresinde 5 milyon insanın yaşadığı ‘Millet Bahçesi’ için çizilen ilk projede metro ve otoparkların da parka entegre edildiği belirtiliyor.

Bakırköy, Yeşilköy Yeşilyurt, kulesi Florya ve Sefaköy semtleri arasındaki Millet Bahçesi, benzer parklarla karşılaştırıldığında dünyanın 3’üncü büyüğü olacağı belirtiliyor.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin