18 Ağustos 2022 Perşembe
Ana SayfaManşetTahincioğlu: "Bu dönemde yatırımcıdan çok kullanıcıya yöneldik"

Tahincioğlu: “Bu dönemde yatırımcıdan çok kullanıcıya yöneldik”

Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, son dönemde konut satışları ve faizlere yaşanan sıkıntıların kendilerini alternatif çözümlere yönlendirdiğini belirterek, “Bu dönemde yatırımcıdan çok kullanıcıya yöneldik” dedi.

GYODER tarafından düzenlenen 16. Gayrimenkul Zirvesi’ne katılan Tahincioğlu, bazı belediyelerin imar yönetmeliğini yanlış yorumlamasından dolayı olumsuz durumlar  yaşayabildiklerini söyledi.

Ruhsat başvurusunda belediyelerin farklı kararlar verip, mağduriyetler yaratabildiğini anlatan Tahincioğlu, son imar değişikliğiyle bunların son bulması için biraz zaman ve istikrar gerektiğini aktardı.

“Tüm olumsuzluklara rağmen satışlar artıyor”

Tahincioğlu, geçen yıl konut satışında rekor kırıldığını anımsatarak, “Türkiye’de yapılan yapıların yüzde 75’i konut. Türk insanı konutu yatırım aracı olarak da kullanıyor. Banka gibi bizler de bireylerin tasarruflarına talibiz. Mevduat yerine tapu veriyoruz. ‘Gelin onu bizde değerlendirin’ diyoruz. Geçmişte önemli yatırım aracı olarak görülüyordu gayrimenkul. Yatırımcılar şu anki süreçte yatırım yapmaktan imtina edebiliyor. Biz de yatırımcıdan çok kullanıcıya yöneldik. Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen satışlar artarak devam ediyor.” diye konuştu.

“Bizim ucuz konut üretme şansımız yok”

Türkiye’dü nüfusun sürekli arttığını vurgulayan Tahincioğlu, “Daha da artacak. Sosyal yapı, gençlerin kendi mekanını istemesi, boşanmalar, evleri yenileme ihtiyacı, göç… İhtiyaç sürekli artacak. Artan yabancı satışı da var. Talepte problem yok. Arsa fiyatları da yalnız artmaya devam edecek. O zaman bizim ucuz konut üretme şansımız yok. TOKİ bunu yapıyor. Bu konuda kapsamlı çalışmayı kamunun yapması lazım.” şeklinde konuştu.

Tahincioğlu, yabancıya konut satışına da değinerek, “Yabancıların birebir temas kurduğu taksiciler gibi, esnaf gibi kişileri öncelikle eğitmemiz gerekiyor. Kimse yanlış anlamasın beni ancak bunu yapmamız lazım. Çünkü yabancılar burada olumsuz durumlarla karşılaşabilip, buradan uzaklaşabiliyor. Bunu yaptığımız takdirde şu anda 5 milyar dolar olan yabancıya konut satışını 15 milyar dolarlara çıkartabiliriz.” ifadelerini kullandı.

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
321 YAZI