15 Temmuz 2024 Pazartesi
Ana SayfaHaberBitcoin Pizza Günü Nedir?

Bitcoin Pizza Günü Nedir?

Bitcoin topluluğu, 22 mayıs gününü “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlamaktadır.

Bitcoin, ilk olarak 31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan bir teknik belge (whitepaper) ile elektronik para birimi ve bir ödeme yöntemi olarak tanıtıldı. 3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto, Bitcoin blokzincirinin ilk bloku olan Genesis Block’u üreterek, Bitcoin teknik dokümanında önerdiği finansal sistemi hayata geçirmiş oldu.

Satoshi Nakamoto tarafından önerilen bu finansal sistemde, her 10 dakikada bir Bitcoin blokzincirine eklenen yeni blok ile birlikte üretilen Bitcoin’ler dolaşıma giriyordu. Bitcoin blokzincirinde işlemleri doğrulayan kullanıcıların cüzdanlarına transfer edilen Bitcoin’lerin alışverişlerde kullanılmaya başlaması ise bir yıldan daha uzun sürdü.

Üstelik ilk işlem tahmin edilenin aksine, 2 Bitcoin cüzdanı arasında gerçekleşmedi. Satoshi Nakamoto’nun da Bitcoin topluluğu ile iletişime geçtiği Bitcointalk forumunda “Laszlo” lakaplı bir forum kullanıcısı, bir mesaj yayınladı ve kendisine pizza ısmarlayacak birine 10.000 BTC ödemek istediğini belirtti. Laszlo Hanyecz’in 18 mayıs 2010’da yayınladığı bu mesaj fazla ilgi görmese de 22 Mayıs 2010’da yeni bir mesaj yayınlayan Laszlo Hanyecz, 10.000 BTC karşılığında pizza alabildiğini açıkladı.

Ancak sanılanın aksine, bu alışverişin ödemesi Bitcoin ile gerçekleşmedi. Jercos lakaplı Bitcointalk kullanıcısı Jeremy Sturdivant, Papa John’s Pizza’dan Lazslo Hanyecz için 2 adet pizza sipariş etti ve Hanyecz de Sturdivant’a 10.000 Bitcoin transfer ederek alışverişi tamamladılar.

22 Mayıs 2010’da gerçekleşen bu alışveriş ticari anlamda ilk Bitcoin alışverişinin yapıldığı gün sayılıyor. Bitcoin topluluğu, 22 mayıs gününü “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlamaktadır.

Alışverişin gerçekleştiği gün yaklaşık 41 Dolar eden 10.000 Bitcoin, 18 mart 2023 tarihi itibarıyla yaklaşık 273 milyon Dolar’a karşılık geliyor!

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI