16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaManşetAVM'ler hem ziyaretçi sayısında hem de ciroda pandemi öncesine döndü..

AVM’ler hem ziyaretçi sayısında hem de ciroda pandemi öncesine döndü..

Türkiye genelindeki alışveriş merkezlerinde günlük 6 milyon ziyaretçi sayısına ulaşıldığını belirten Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, 2019 ile kıyaslandığında hemen hemen aynı rakamlara gelindiğini ifade ederek “Ciroda da aynı seviyeleri yakaladık. Hatta çocuk giyim, kadın giyim ve kozmetik gibi sektörlerde daha da üzerine çıktık diyebiliriz. Teknolojik ürünleri çok fazla artmıştı, o tarafta biraz yavaşlama görüyoruz. Yeme-içme bölümlerinin açık alanlarında da 2019 yılında 100 TL olan ciro, bugün için 120 TL’ye çıkmış durumda. Genel olarak iyi durumdayız. Aşılamanın aynı hızla devam etmesini ve bir daha kapanmanın olmamasını diliyoruz.” dedi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel de yaptığı değerlendirmede temmuz ayının haziran ayından daha hareketli geçtiğini belirtti. Satışların iyi gittiğini söyleyen Öncel, pandeminin izlerinin silinmesi için ise henüz erken olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Haziran ayında yaptığımız anketimizde üyelerimizin yüzde 70’inin 2019 rakamlarını geçtiğini görmüştük. Yüzde 20’si ise 2019 rakamlarının yüzde 150 üzerine çıkmıştı. Temmuz, haziran ayına göre çok daha hareketli geçiyor. Temmuzda herhalde üyelerimizin yarısı 2019 rakamlarının yüzde 150 üzerine çıkacak.

İşler şu an iyi gidiyor ancak perakende sektöründe borçlar da yükseldi. Geçen yıla oranla kullanılan kredi miktarında yüzde 30 artış var. Bu hareketliliğin ağustos ayında da böyle devam etmesini umut ediyoruz. İşlerin iyi gitmesi, turistlerin gelmesi çok büyük moral oldu. Ancak dediğim gibi çok fazla kredi kullanıldı. İyi geçen havaları perakende sektörünün güç toplayacağı dönem olarak tanımlıyorum.

Haziran kapanmasının hemen arkasından çok hızlı bir alıveriş dalgası ile karşılaştık. Temmuz ayı ise haziran ayından çok daha iyi oldu.

Delta varyantı olumsuzluğu ihtimalini göz önünde tutarak bu alışveriş hızının devam ettiğini öngörürsek insanlarda büyük bir harcama eğilimi var. Sadece kredi kartı ile bu sene yapılan harcamanın 15 milyar TL olmasını bekliyoruz. 16-17 milyar TL seviyesi de bizim için sürpriz olmaz.”

AVM’ler Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 20 temmuz salı günü saat 13.00’e kadar kapalı olacak. Bu saatten itibaren saat 22.00’ye kadar açık olacak. İkinci günden itibaren AVM’ler 10.00-22.00 saatleri arasında hizmet verecek.

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI