8 Temmuz 2024 Pazartesi
Ana SayfaSektörden HaberlerAntalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yaklaşık bin kiracısına tahliye yazısı gönderdi!

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yaklaşık bin kiracısına tahliye yazısı gönderdi!

En ucuz ev kirasının 15 bin lira olduğu Antalya’da, sürekli artan iç ve dış göç nedeniyle kiralık konut bulunamıyor. Bu ortamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sahibi olduğu konutlardaki yaklaşık 1000 civarındaki kiracıya tahliye yazısı gönderilerek, boşaltmaları istendi.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sahibi bulunduğu taşınmazlarda kiracı olan yaklaşık 1000 civarında vatandaşa tahliye yazısı gönderilerek, buraları boşaltmalarının istenmesini, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Milletvekili Cavit Arı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sahibi bulunduğu taşınmazlarda, yaklaşık 1000 civarında kiracı olarak ikamet eden vatandaşımıza, tahliye yazısı gönderilmiştir. Gönderilen yazıda kayıtlı taşınmaz için sözleşme ve meri mevzuat çerçevesinde 2024 yılı kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği, taşınmazların 31.12.2023 tarihi itibarıyla boşaltılması, boşaltılmaması halinde ise 2886 sayılı yasanın 5737 sayılı yasayla değişik 75. maddesine istinaden mülki amirlik maarifetiyle tahliyesinin sağlanacağı ifade edilmektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar göz önüne alındığında, TÜİK’e göre bile yıllık yüzde 61.53 oranında yüksek enflasyon ortamında, emeklilerimizin birçoğunun 7 bin 500 TL maaş aldığı ve asgari ücretin 11 bin 402 TL olduğu düşünüldüğünde, vatandaşlarımız evlerinden atılma tehlikesiyle karşı karşıya gelmektedir.

Bu insanların yerlerinden edilme amacı nedir? Ülkemizin genelinde kira oranlarının çok yüksek meblağlara ulaştığı bu oranın Antalya gibi büyükşehirlerde daha da yüksek olduğu düşünüldüğünde, bu insanların içine düşecekleri ekonomik-psikolojik durum hiç mi göz önünde bulundurulmamıştır.”

(Haber kaynağı: Sözcü)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI