Yeni Nesil Kentlere ve Yeni Nesil Yapılara Hazır Mıyız?

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir " gelecek neslin kentleri ve gelecek neslin yapıları için öneri ve beklentilerini emlakdream.com için kaleme aldı.

0
Yıllardan beri ülkemizin, siyasilerin değişmeyen gündemi “her aileye bir ev / bir araba; çift anahtar“ oluyor. Elektrikli araç üretiminin hedef olduğu ülkemizde, yıllık araç satışları 750 bin, konut satışları 1 milyon 500 binleri zorlamaktadır.
 
Herşeyden önemlisi nüfus yapısının %17’sini zorlayan teknolojik genç nüfus; geleceğin “gayrimenkul ve taşıt“ yapıları için potansiyel teşkil etmektedir.
 
Akülü evler mi geliyor!..
 
Teknolojiye yatkın bir nesil, yeni nesil taşıtlar ve akıllı konutlar geliyor. Maskow ihtiyaçları şekil değiştiriyor enerji; yeni nesilin olmasa olmazı oluyor… enerjinin bittiği an hayat ile bağımızın bittiği an oluyor.
Geleceğin dünyasında giderek en büyük sorun haline gelecek enerji ihtiyacının, yenilenebilir enerji kaynakları ve temiz enerji kaynakları ile çevreye zarar vermeden çözmemiz, yerleşim/yaşam, iş ve konut alanlarımıza taşımamız mümkün olacak.
 
Yerleşim ve yaşam alanları içinde sıkca görmeye başlayacağınız Yenilenebilir enerji kaynaklarından başlıcaları;
• Güneş enerjisi,
• Rüzgar enerjisi,
Olacaktır.
 
Türkiye, dünya üzerinde bulunduğu yer itibarıyla güneş kuşağı olarak adlandırılan ve güneş enerjisinden en iyi faydalanabilen bölge avantajını “ihtiyaç ve kullanım dışında satışa“ çevirebilme potansiyeline erişecektir.
 
Mimari’de Kendi enerjisini üreten akıllı yapılar, “aktif” yapılar olarak kabul edilmeye başlanmıştır.
İş ve/veya yerleşimde; müstakil bir yapıdan; binalara kadar içersinde bulunan alanların, makina, teçhizat, cihazların, yaşamın ve araçların enerji ihtiyacını karşılayacak, ihtiyaç fazlasını depolayacak ve satabilecek yapı modelleri, mimarı ve mühendislik kavramları daha da gelişecektir.
Kanal İstanbul; Kanal Kent İstanbul’a Rol Model olabilir mi?..
 
Asrın projesi Kanal İstanbul ile bütünleştirmek istediğim Kanal Kent rol modellemesinde; Kanal istanbul güzergahında kamu tarafından ve yakın çevrede özel sektör tarafından geliştirilecek; yerleşim, konaklama, iş, spor, eğlence, dinlence, kent alanlarında yenilebilir enerji örneklemesi öneriyorum.
 
Çünkü, yarın elektrikli araçları kullanmak sadece “enerji tüketmek değil; enerji üretmek – depolamak“ için önemli yer teşkil edecek.
 
Kanal İstanbul ve Kanal Kent; su, dalga, rüzgar, güneş gibi farklı disiplinleri bir araya getirerek, dünyaya örnek “yeni nesil“ kent modelleri sunabilir.
 
İnovasyon için sesleniyorum; Özel sektör, Proje geliştirici, Müteahhit, Şehircilik Bakanlığı, Emlak Konut, Kiptaş, TOKİ , GYODER/INDER/KONUTDER gibi dernekler, belediyeler…. Sizlere, “yeni nesil kent“ anlayışının bugünden temellerinin atılmasında çok önemli sorumluluklar düşmektedir.
 
Bilge Özdemir
Marketing and Sales Solution Partner of Real Estate Projects
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin