Yeni konut fiyat endeksi son 1 yıl içinde yüzde 2.38 arttı!

REIDIN-GYODER işbirliğiyle hazırlanan yeni konut fiyat endeksi raporunun Nisan 2019 sayısı yayınlandı.

0

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Nisan ayında bir önceki aya göre %0.22, geçen yılın aynı dönemine göre %2.38 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %84.70 oranında nominal artış gerçekleşmiştir.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde %0.49 oranında nominal azalış; 2+1 konut tipinde %0.75 oranında nominal artış; 3+1 konut tipinde %0.05 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde %0.62 oranında nominal artış gerçekleşmiştir.

Nisan ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %10’luk (son 6 aylık ortalama %9) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutların tercih edildiği gözlenmiştir.

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Nisan ayında peşinat kullanım oranı %44, banka kredisi kullanım oranı %21 ve senet kullanım oranı %35 olarak gerçekleşmiştir.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Nisan ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde stoklarda adet bazında %2.62 oranında erime gözlenmiştir.

Nisan ayında, satışı gerçekleştirilen konutların %49’u bitmiş konut stoklarından, %51’i bitmemiş konut stoklarından oluşmaktadır.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin