İmar barışından gelen kaynak 18.5 milyar lirayı geçti

Bugüne kadar 9 milyon 858 bin başvurunun yapıldığı imar barışında toplanan harç parası 18 milyar 547 milyon liraya ulaştı.

0

8 haziran 2018’de başlayan, son başvuruların 15 haziran 2019’da yapılacağı ve yetki belgesi almak için gereken harç paraları ödemelerinin 30 haziran 2019’da sona ereceği imar barışı sürecinde bugüne kadar 9 milyon 858 bin başvurunun yapıldığı ve 18 milyar 547 bin liralık harç ödemesi yapıldığı belirtildi.

İmar barışı süresinin uzatılması ihtimali var mı? 

Bugüne kadar iki kere uzatılan imar barışı başvuru ve harç paralarının son ödeme tarihlerinin bir kez daha uzatılması ihtimali var. Hürriyet’te yer alan ve Sabah Gazetesi kaynak gösterilerek yayınlanan habere göre, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar barışı başvuru süresini 31 ekim 2019’a, harç paralarının yatırılma tarihini de 31 aralık 2019 tarihine kadar uzatma ihtimali bulunuyor.

İmar barışı sürecini suistimal edenler tespit ediliyor

31 aralık 2017 tarihinden önce yapılan ve mevzuatlara aykırı yönleri bulunan yapıları kapsayan imar barışı sürecinde bugüne kadar 5 bin 300 kişinin gerçek dışı beyanlarla yapı kayıt belgesi aldığı tespit edildi. En çok, Kocaeli, İzmir, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa şehirlerinden yapılan başvurularda görülen suistimallerde cezalar kesilmeye başlandı. Başvuru sürecinde en yoğun kandırmaca binanın inşa tarihi hakkında yapılıyor. Bu kişiler için 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngören yasal işlem başlatılacak.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin