16 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaManşetYabancının Gayrimenkul Talebi Patlama Yapacak!….

Yabancının Gayrimenkul Talebi Patlama Yapacak!….

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlak dream editörü, Bilge Özdemir, “ Günümüzün Gayrimenkul Piyasasını yabancı özelinde “ emlakdream.com’a özel değerlendirdi ve önerilerde bulundu.
 
Yabancı Talebi Rahatladı
 
Cumhur ittifakının ve Cumhurbaşkanı seçimleri sonuçu Mart ayında beklemeye geçen yabancı gayrimenkul talebinin tekrar hareketlenmeye başlayacağı yurt dışı/içi “ müşteri – acente “ verilerine yansımaya başladı.
 
Yabancılara yapılan konut satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,7 azalarak 3 bin 415, Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %60.3 azalarak 2.557 adet olarak gerçekleşmişti.
 
Mayıs ayı verileri gelmeden, 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %235,7 oranında artarak 5.962 adete erişen satışların, geçmiş dönem satışlarına dayalı panik tapu devirleri sürpriz şekilde istatistiklere yansımaz ise 2.000’li seviyelere gerilemesini öngörüyorum.
 
Üç Ayın Kayıbı Haziran ve Temmuz ayını patlatacak
 
Seçim süreçine bağlı olarak bekleme kaynaklı yabancı talep kaybı yaklaşık 7.500 ile 10.000 adet yabancı satışıdır.
 
Haziran ve Temmuz ayında; bekleyen talebin yabancı satış istatistiklerine 10 Binli seviyeler ile yansımasını öngörüyorum. Hatta yeni kabinede 400 Bin Dolarlık vatandaşlık seviyesinde olası yukarı revize öncesi daha güçlü bir yabancı talebin yaşanması sürpriz olmayacaktır.
 
Yabancı Talebin Ağırlığı Değişmeyecek
Gayrimenkul alımı ile TC pasaport vatandaşlığı almak isteyen ülke vatandaşlarında adetsel öncelikte ilk 4’ü Savaştan, ülkesel sıkıntılardan, Avrupa’da alternatif bulamayan, hızlı hareket etmek isteyen;
  • Rusya Federasyonu,
  • İran,
  • Ukrayna,
  • Irak vatandaşları
Olmaya devam edecek.

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI