Yabancı yatırımcı Türkiye’yi güvenli liman olarak görüyor..

0
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 14 eylül salı günü açıklanan konut satış istatistiklerine göre Ağustos 2021’de ülke genelinde satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalarak 141.400 adet oldu.

Bu yılın Ocak-Ağustos arasını kapsayan 8 aylık döneminde Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın ilk yarısına kıyasla yüzde 21.72 düşerek 801.995 adet oldu.

Ağustos 2021’de, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 50.7 artış kaydeden yabancı satışları 5.866 adet olarak gerçekleşti. Yılın 8 aylık döneminde yabancıya konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47.63 yükselerek 30.849 adede yükseldi.

Ağustos ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, yabancı yatırımcıların ülkemizi güvenli bir liman olarak gördüklerini söyledi. İnşaat maliyetlerindeki yükselişe de dikkat çeken Tamer Özyurt, önümüzdeki yıl konut fiyatlarında artışlar beklediğini dile getirdi.

Özyurt’un açıklamaları şöyle:

“TÜİK verilerine baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %50,7 artarak 5 bin 866 olduğunu görüyoruz. Ağustos ayındaki yabancıya satış rakamları bizi yine şaşırtmadı ve sektöre ümit verdi. Her dönemde güvenli liman olarak kabul gören Türk gayrimenkul sektörü, daima öncelikli olarak yatırım çeken bir iş kolu olmuştur. Yabancı yatırımcı hala Türkiye’yi güvenli liman olarak görüyor. Ancak yine inşaat maliyetlerindeki artışın iç piyasada sıkıntı yarattığını hatırlatmakta fayda var. Bundan sonra da maliyetlerde artışın sürmesi sürpriz olmayacak. Bu sıkıntıların etkisi kaldırmak için yeni finansman modellerine ihtiyaç bulunuyor. Bu dönemde konuta yatırım yapmayan yatırımcı 2022 yılı ve sonrasında fiyat artışlarıyla karşılaşabilir. Konut almak isteyen ancak fiyatlar düşer beklentisine girenleri buradan uyarmak isterim.”
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin