Ağustos ayı satışları konuta olan ihtiyacı ortaya koydu..

0
Akyapı Kurucu Ortaklarından Hüseyin Dinçel

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 14 eylül salı günü açıklanan konut satış istatistiklerine göre Ağustos 2021’de ülke genelinde satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalarak 141.400 adet oldu.

Bu yılın Ocak-Ağustos arasını kapsayan 8 aylık döneminde Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın ilk yarısına kıyasla yüzde 21.72 düşerek 801.995 adet oldu

Konut satış istatistiklerini değerlendiren Akyapı Kurucu Ortaklarından Hüseyin Dinçel, ağustosun bu yılın en çok konut satışı gerçekleştirilen ay olduğuna dikkat çekerek yüksek faize rağmen bu adette satışın konuta olan ihtiyacı ortaya çıkardığını söyledi.

Hüseyin Dinçel açıklamalarında şunları söyledi:

“141.400 adetlik konut satışı ile Ağustos 2021 dönemi bu yılın en yüksek satışının yapıldığı ay oldu. Geçen yıl ağustos döneminde düşük vadeli konut kredisi kampanyası devam ediyordu. Bu yıl yüksek kredi oranlarına rağmen ulaşılan bu satış adedi, konuta ihtiyacı ortaya koyuyor. Son dönemde yükselen maliyetlerin konut fiyatlarını yükselteceği beklentisi de konut almak isteyenleri bir an önce yatırıma yönlendiriyor. Maliyet artışından etkilenmek istemeyenler elini çabuk tutuyor.

5.866 adet ile yabancıya konut satışında bugüne kadarki en yüksek ikinci seviye görüldü. Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 47.6 artışla 30 bin 849 konut yabancıya satıldı. Yıl sonuna kadar yapılacak satışların artarak devam etmesini, böylelikle 2019 yılındaki 45 bin adetlik zirvenin geçilerek yeni bir rekorun kırılmasını bekliyoruz.”
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin