Villa Pazarı Vites Büyütüyor..

0
Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; Corona Virüs süreçi ile hız kazanan villa Pazarını ve yaşanan gelişmeleri emlakdream.com için değerlendirdi.
 
İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakasında sayıları binler ile ifade edilen yatay yerleşim modeli “villa trend“ talebi hız kesmeden vites büyütüyor.
 
Aramaların %75’i Villa;
 
Emlak organizasyonları gelen gayrimenkul taleplerinin tamama yakının villa talepleri olduğunu belirtiyorlar. Kiralama taleplerinin çoğuna yanıt veremediklerini dile getiren Yetkililer, bu yılın başından beri %25-40’a varan villa kira artışı karşısında talebin düşen mortgage kredi alternatifleri ile satın alma tercihine yöneldiğini belirtiyorlar.
 
Villa Kiracıları Tedirgin;
 
Satacak villa arayışında olan emlakçıların sitelerde “kirada villası“ olan mal sahiplerini arayarak satış teklifinde bulunmaları… villasını kiraya verip farklı alternatife yönelenlerin tekrar villa yerleşimine geri dönme istekleri… geçmiş dönemin şartlarında o günün koşullarına göre villa kira değeri tespit edenlerin bugünkü değerler karşısında villa kira artışı talep etmeleri… gibi nedenler villa kiracılarını diken üstünde oturtuyor.
 
Villa Kiracıları; Mal Sahibi olmak istiyor;
 
Kafası karışan villa kiracıları; villa sahibi olmak, tedirginlikten kurtarmak için kiracısı oldukları villayı satın almak için harekete geçmiş bulunuyor.
 
Emlak organizasyonları daha önce kiralama yaptıkları villa sahiplerinin %50’sinin kiracısının villayı satın alma talebi ilettiğini belirtiyor.
 
Takasla Villa Satışı Bitti;
 
Salgın sürecine kadar villa almak için elindeki / oturduğu daireyi veya yatırımlık ticari gayrimenkulünü verip, üstünü nakit tamamlamayı öneren, talebe olumlu cevap veren villa sahipleri yüksek değerlere çıkamayan talep karşısında “villalarını bozdurma“ tercihindeyken bugün takas taleplerini duymak dahi istemiyorlar.
 
Kriz tüccarlarına karşı uyarıyorlar;
 
Villa Brokerları krizden dolayı villa mortgage kredisi kullananların krediler ödenmediği için bankaların villalara el koyacağını… daha hesaplı villa satın almanın yıl sonuna doğru mümkün olacağını belirten spekülatörlere karşı uyarıyor.
 
Çoğu yıllar önce satılan teslim edilen villalarda ortalama mortgage kredi kullanma süresinin 36 ay olduğunu belirten uzmanlar, projelerde mortgage konut kredisi kullanıp / kredi ödemeleri devam eden mal sahiplerinin yok denecek kadar az olduğuna dikkat çekiyorlar.
 
Bartercılar, Yatırımcılar Villa Topluyor;
 
Villa Uzmanları, Barter çeki ile işlem yapan kuruluşlar ve yatırımcıların hızla artan villa talebi karşısında özellikle “bakım – onarım – tadilat“ ihtiyacı olan villaları toplayarak, tadilat sonrası yüksek kâr marjları ile sattıklarına dikkat çekiyorlar.
 
Açık Artırma Görmek Kaçınılmaz;
 
Villa uzmanları bölge, site ve özellikle bir villa üzerinde yoğunlaşan birden fazla talep karşısında villa sahiplerinin en yükseği veren satın alır noktasında hareket ettiklerini nerede ise talepleri toplayın “açık artırma“ yapın önerileri ile karşılaştıklarını belirtiyorlar.
 
Villa uzmanları; yeni normal dönem ile hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı hizmet veremedikleri “villa talebinin Haziran ayı ile birlikte“ hız kazanmasını beklediklerini belirtiyorlar.
 
Villa talebine; karar süreçlerine hız vermelerini öneriyorlar. Aksi takdirde ne alternatif… ne de gördükleri fiyat durduğu yerde durmuyor… diyorlar.
Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin