11 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaManşetULAŞIM; İSTANBUL İÇİN YEREL SEÇİM ANAHTAR KONUSUDUR..

ULAŞIM; İSTANBUL İÇİN YEREL SEÇİM ANAHTAR KONUSUDUR..

Gayrimenkul Sektörü Stratejisti ve Emlakdream editörü, Bilge Özdemir, 31 Mart 2024 tarihinde yapılması beklenen yerel seçimler için, ulaşım değerlendirmesinde bulundu ve öngörülerini emlakdream.com’a özel değerlendirdi ve önerilerde bulundu.

İstanbul seçim maratonu başladı. Bu maratonda koşacak tüm siyasi parti adaylarına başarılar dilerim. Farklı belediye ve İktidar dönemleri yaşayan, bazen iktidar ile ayni, bazen farklı siyasi iradenin yönettiği ancak 30 yıla yakın süredir İstanbul’ un gündeminde olan ve son yıllarda kangren olan ulaşım çözüm beklemektedir.

ULAŞTIRAN YOL; MEDENİYET’ TİR:  

90’lı yılların ortasından beri Bahçeşehir – Mahmutbey TEM yolunu gidiş ve geliş aksında aktif olarak kullanmaktayım. Bahçeşehir Bölgesinin Trafiği, Artık Ruh ve Beden Sağlığını Fazlası İle Etkilemektedir. Trafik artık içinden çıkılamayacak karmaşa, keşmekeş içindedir.

Eskiden günah keçisi, trafiği durma noktasına getiren “ Gişeler “ vardı, bağlantı yollarında ve TEM’ de, şimdi Serbest Geçiş Sistemleri ile gişe trafiği bitti. Yerini, Bağlantı yollarında; Bağlanamama aldı.

Sayın yetkililer; yol yetmiyor problem artık ücretin ödenme şeklinden çıktı. Siz kabul etsenizde, etmeseniz de belirtiğim bölge artık TEM değil…TEM Artık TEM Değil; “ T “ Si Gitti; Yurt dışında hızlı ve yüksek kalitede erişimin simgesi olan ve karşılığında bir bedel ödenen  “Highway“lerin bizdeki bir örneği  Trans Europe Motoway– TEM’ dir. 1988 yılında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile aktif erişime geçen TEM otoyolu aradan geçen  süre sonunda bırakın Avrupa’yı Asya’ ya  bağlamayı; artık “Bahçeşehir’ i Mahmutbey’ e“ bağlayamamaktadır.

Yıllardan beri TEM; ayni TEM, aradan geçen sürede TEM’e ek kapasite getirilip şerit sayısı mı artırıldı hayır… Peki ne değişti ?

Gelişen Bölgeler, Eklenen Bağlantı Ve Yan Yollar; Esenyurt; Esenkent paralelinde yeni projeler ile gelişti ve Esenyurt otoban bağlantısı devreye girdi… Boğazköy, Hoşdere, Bahçeşehir, Ispartakule aksı kent ölçeğinde gelişti ve Ispartakule otoban bağlantı yolu yapıldı.

1 Kilometrelik alan içinde TEM’e bağlanamayan Avcılar – Esenkent – Ispartakule Otoban bağlantıları ve bu bağlantılara çıkış arayan keşmekeş içinde felç olmuş yan yol bağlantıları. Bu felcin ana kaynağı gişelerde artan hacim ve öncesinde / sonrasında azalan şerit sayısı.

Kuzey Otoyolu – Yavuz Sultan Selim Köprü Bağlantıları; Bahçeşehir artık fiziki olarak Mahmutbey’e kadar TEM çevresindeki yerleşim alanları ile Şehir’ e entegre olmuş durumda. TEM’ in bu hattına artık TEM demek ağız alışkanlığı, Lütfen; Mahmutbey’e alternatif yeni Kuzey Otoyolu bağlantılarını devreye alın, Yavuz Sultan Selim’ in yeni transit ağır vasıta bağlantı yollarına acil ihtiyacı var.

DİKKAT TEHLİKE ÜSTÜMÜZDE! KAZAYA DAVETİYE HAZIR.

TEM Otoyol kavşak – üst yol alınları 130 km hız sınırında “ Reklam / Tanıtım / Belediye veya Kamu İletişim “ noktaları olarak kullanılmaya başlandı. Araçların durarak gittiği yerlerde iletişim için harika noktalar olduğu artık kabul ediliyor. Ancak, rüzgar – fırtınaya açık olan bu alanlara belli bir otoban/karayolu standartı uygulanmadan yerleştirilen panolar gelmekte olan tehlike için uyarıyor.

Kopma noktasına gelen brandaların, tahta veya monte edilen yapı ne ise, yerinden çıktığında, kırılıp otoyola düştüğünde, brandanın araç üstüne düştüğünde olabilecekleri hayal bile etmemenizi öneririm.

ARTIK KABULLENİN; TEM ARTIK TEM DEĞİL, REKLAM PANOLARI, TİCARİ AKTİVİTELERİ, DİLENCİLERİ, SATICILARI VE AKMAYAN TRAFİĞİ İLE, HERKES İÇİN KAZANÇ KAPISI!

TEM’in açılışından günümüze geçen süre içinde İstanbul Büyükşehir sınırları değişmiş, İstanbul’da yaşayan nufus 2–3 katına çıkmış ve özellikle de merkez dışında yerleşim alternatifleri artmıştır.

Zaman zaman şehir dışına doğru taşınması gerektiğini söylendiği halde  yıllardan beri ADIM ATILAMAYAN  bu konu ile ilgili  yetkili merciler tekrar  ACİL değerlendirmede bulunmalıdır. TEM BAHÇEŞEHİR – AVCILAR – ISPARTAKULE – ESENYURT –MAHMUTBEY geliri artık; İstanbul’ da gelir olarak düşünülmemelidir. Yolda geçen zaman kaybı, havaya giden akaryakıt kaybı, dibe vuran iş verimliliği, kalmayan ruh sağlığı düşünülmelidir.

Lütfen! İstanbul’u yönetenler, İstanbul’a sahip çıkacaklar, Bu bölgenin trafik probleminin çözümü için bizlerle birlikte bu trafiği yaşayın. Bölgede yaşanan trafiğin boyutu, çakarlar ile  sağ şeritten yol alarak veya televizyon izler gibi monitörlerden trafik akışını izleyerek çözülmüyor…

ULAŞIM ÖNERİLERİM

Bahçeşehir, Ispartakule, Hoşdere, Boğazköy, Esenkent, Esenyurt, Avcılar, Halkalı, Büyükçekmece yerleşim alanlarında milyonların yerleştiği/yaşadığı bu bölgede, bölgenin yapısını değiştirmemiz mümkün değil ancak;

E–80‘den (TEM)  D–80‘e GEÇİŞ ZAMANI GELDİ 

Uluslararası Yollar statüsünde olup, transit yol olma özelliğini kaybeden (E5) devlet yolu konumuna geçtiğinden adı ( D100 ) olarak değiştirilmişti. Bugün TEM otoyolunun sağ ve soluna baktığınızda birbirini takip eden yerleşim alanları ve planlananlar TEM geçiş özelliğini ortadan kaldırmış halk dili ile E-6’ E-5 olmuştur.

TEM Ücretli Yol Sınırlarını Değiştirin; TEM İstanbul aksı üzerinde, İstanbul’ un  doğu sınırında konumlu Kocaeli, batı sınırında konumlu Tekirdağ il  sınır komşularına kadar, Yerleşim yoğunluğu dikkate alınarak paralı geçiş uygulaması kaldırılmalı Gişeler ötelenmelidir.

İSTANBUL İÇİ SANAYİ TRAFİĞİ  TEM’DEN KUZEY OTOYOLUNA AKTARILMALI

#TIRSIZTEM: Ağır Vasıta trafiğini Mahmutbey-Hadımköy Aksının dışına almanın zamanı geldi… TEM üzerinde oluşan  Tır / Ağır Taşıt trafiğini ve bunların oluşturduğu problemleri bölgenin kaderi olmaktan çıkarmak mümkün.  Tır / Ağır Taşıt trafiği  Çorlu’dan Kuzey Otoyoluna bağlanmalı ve Hadımköy – Mahmutbey / Mahmutbey – Hadımköy kullanımı yasaklanmalıdır.

HAYAT ULAŞINCA BAŞLARmottosu ile hareket eden Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığını, Karayolları Genel Müdürlüğünü, Bu bölgenin kaderini paylaşan; Esenyurt – Başakşehir – Küçükçekmece – Büyükçekmece – Avcılar Belediyeleri, Siyasi parti başkan adaylarını  ve İstanbul’ un açıklanan Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını  çözümün tarafı olmaya davet ediyorum.

Sadece yolun değil; Ulaşılabilir Yol’un  Medeniyet olduğunun fark edilmeli…

PROJE BİLGİ FORMU

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI