“Türkiye’nin koronavirüsle başarılı mücadelesi yabancı yatırımcı talebini tetikledi”

0
Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı konut satış istatistiklerine göre eylül ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 azalarak 136.744 adet olurken yılın ilk 9 aylık sürecinde el değiştiren konut sayısı da 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 34.18 gibi önemli bir oranda yükselerek 1.161.278 adet oldu. Eylül ayında yabancılara gerçekleştirilen konut sayısı yüzde 26.1 artışla 5.269 adet oldu.

TÜİK eylül ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, Türkiye’nin başarılı pandemi mücadelesinin yabancı yatırımcı talebini tetiklediğini söyledi.

Akkuş’un açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

TÜİK’in açıkladığı eylül satış rakamlarına göre, satışlar yılın ilk 9 ayında 1 milyon 161 bin 278 konut satışı ile 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 34.2 artış gösterdi, Faiz oranlarındaki bir miktar yükseliş, son dönemdeki agresif talep artışını eylülde yeniden tanımladı. Faiz oranlarının yüzde 1’in altında seyretmesinin, bu dengeyi muhafaza edeceğine inanıyoruz. Eylül satış rakamlarında, ağustosta başlayan yabancı yatırımcı taleplerindeki artışın giderek hız kazandığını görüyoruz. Geçtiğimiz ay yüzde 8 ile başlayan artış, eylülde yüzde 26.1’e ulaştı. Pandeminin sarsıcı etkilerinin görüldüğü dönemde beklemeye geçen yatırımcılar, bu dönemde Türkiye’nin sergilediği başarılı pandemi yönetiminin de etkisiyle sektörümüze yöneldi. Bu da yabancı yatırımcıların sektörümüze yatırım kararı almasını tetikledi. Sağlık, turizm ve gayrimenkul sektörü birbirini destekleyen, birbirinden beslenen sektörler. Pandemi ile birlikte bu 3 sektör arasındaki doğrudan ilişki bir kez daha gözler önüne serildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yabancı yatırımcıların konuta kolaylıkla ulaşabilmesi yönünde 12 ülkede temsilcilik açma girişimi, talepteki yükselişe hız kazandıracak. Satışlardaki artışın yerli tarafındaki talebin korunması, yabancı yatırımcı oranındaki artışın hız kazanmasıyla yıl sonuna kadar artış yönlü bir grafik sunacağını söyleyebiliriz. Böylece yıl sonu hedefimizin üzerine çıkabiliriz. 2021’in temellerini attığımız bir dönemdeyiz. Sadece ocak-ağustos döneminde 1 milyon 25 bin adet konut satıldı. Yıl sonunda ise başta pandemi olmak üzere tüm olumsuz gelişmelere rağmen 1,4 milyon adet konut satışı bekliyoruz.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin