TL bazlı konut kredi faizleri 7 puan yükseldi..

0

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 9 Ekim haftasında bir önceki haftaya göre 3 baz puan düşüşle %10.84 olurken dolar mevduat faizi 6 baz puan azalışla  %1.26 ve Euro mevduat faizi 1 baz puan düşüşle %0.54 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 11 baz puan azalarak %15.26 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 7 baz puan yükselişle %15.04, taşıt kredi faizleri 120 baz puan yükselişle %17.95 ve ihtiyaç kredi faizleri 4 baz puan artışla %19.34 oldu.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 89 baz puan azalışla %3.08  olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 77 baz puan artışla %3.95 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %4.42 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %1.82 ve %3.41 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmektedir.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin