Türkiye, pandemide yabancıya konut satışında ikinci oldu

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde dünya genelinde yabancıya en çok konut satış yapan ülkeler arasında Türkiye, Yeni Zelanda’nın ardından 2020’yi ikinci sırada kapattı.

2020 yılı ülkemiz açısından pandemiye rağmen yabancıya konut satışında başarılı geçti. Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre salgından sonra gayrimenkul sektörünün en hızlı olduğu ikinci ülke Türkiye oldu. 2019’da 45 bin adet olan yabancıya konut satışlarının 2020’de yaklaşık yüzde 10’luk bir kayıpla 40 bin civarında olması bekleniyor. (net rakamlar TÜİK’in 14 ocak perşembe günü açıklayacağı konut satış istatistikleri raporunda belli olacak). Sektör temsilcileri salgın olmasaydı bu rakamı bu yıl için 50-55 bin arasında bekliyorlardı.

Türkiye’de yabancıya yapılan konut satışları adetsel olarak yüzde 3 seviyelerinde gerçekleşmesine karşın bu oran cirosal değerde yüzde 10 seviyesine çıkıyor. 2019’da 6.7 milyar dolar olan satış gelirinin ise 2020 yılı için 7 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

2020’de İstanbul dışında Ege ve Akdeniz bölgelerine de önemli yabancı talebi oldu. 184 farklı ülke vatandaşı Türkiye’den gayrimenkul aldı. Çin, Nijerya, Pakistan, Bangladeş, Senegal, Dominik gibi ülkelerin yanı sıra bir süredir görülmeyen Avrupa ülkelerinden de yatırımlarda bir miktar hareketlenme oldu.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin