Avrupa metropolleri arasında konutta en cazip şehir “İstanbul”..

0
Ömer Faruk Akbal

Fuzul Grup bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve yurt dışına konut satış gerçekleştiren Nevita’nın yaptığı bir pazar araştırmasına göre İstanbul’da konutların ortalama metrekare satış fiyatı 462 euro iken bu rakam Paris’te 11.613 euroya, Londra’da 10.797 euroya, Münih’te 8.442 euroya, Lizbon’da 3.346 euroya, Madrid’de 2.630 euroya kadar yükselmiş durumda.

Araştırma sonuçları, İstanbul’un Avrupa metropolleri arasında konut yatırımı açısında en cazip şehir olduğunu ortaya koyuyor. Yabancıların Türkiye’den aldıkları konutların hemen hemen yarısı İstanbul’da bulunuyor.

Yabancıya konut satışında güçlü performansını sürdüren Türkiye’nin, bu dönemdeki başarısıyla Avrupa ülkelerine parmak ısırttığını ifade eden Nevita Yönetim Kurulu Başkanı ve Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Akbal, pandeminin neden olduğu zorlu koşullara rağmen Türk gayrimenkul sektörünün geçmiş yıllardaki satış rakamlarını korumayı başardığına dikkat çekerek Avrupa pazarlarında yabancıya satışta yüzde 30’lara varan oranlarda düşüşlere karşın Türkiye’nin ve İstanbul’un öne çıkmasındaki ana etkenin yabancıların ülkemize olan güvenlerinin olduğunu söyledi.

Dünya metropollerindeki konut fiyatlarının yatırımcı ilgisiyle doğrudan bağlantılı olduğunu kaydeden Ömer Faruk Akbal açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“İlgili ülkelerin istatistik kurumlarından elde ettiğimiz verilere göre, Paris, Londra, Münih gibi Avrupa metropollerindeki konut metrekare fiyatları bulundukları ülkelerdeki ortalama fiyatların 3-4 katına kadar ulaşabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Fransa’da ülke genelindeki ortalama fiyatlar 2 bin 685 avro seviyesindeyken bu rakamlar başkent Paris’te 11 bin 600 avroya kadar çıkıyor. Benzer bir durumu Londra ve Münih’te de görüyoruz. Araştırmalara göre Londra’da bu oran 3.3; Münih’te ise 3 kat olarak gerçekleşmiş durumda.

Yatırımcılar yüksek getiri sağlayabilecekleri yeni merkezlere odaklanıyor. Bu yaklaşımla son 3-4 yıldır İstanbul’a farklı coğrafyalardan yatırımcıların ilgi gösterdiğini görüyoruz.

7-8 yıl önce İstanbul’un yerini bilmeyen yatırımcılar dahi bugün İstanbul ve çevresindeki gayrimenkullerle ciddi biçimde ilgileniyor. Salgın sonrasında bu ilginin çok daha yukarı seviyelere çıkmasını bekliyoruz.”
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin