Türkiye, dünyanın en çok yeşil bina sertifikası alan 6. ülkesi oldu

0
(Görsel, oranti.oran.org.tr internet sitesinden alınmıştır)

Türkiye, Amerikan Yeşil Bina Konseyi USGBC tarafından yapılan ve 150 ülkeyi kapsayan bir araştırmaya göre, çevre dostu yeşil bina sertifikaları sıralamasında ilk 10’a girmeyi başardı. Kuruluş, 31 Aralık 2018 yılı itibariyle yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin toplam 10.90 milyon metrekarelik sınıflandırılmış bina alanı ve 337 adet sertifikasını almış projesi ile, ABD hariç dünya ülkeleri sıralamasında 6. sırada yer aldığını açıkladı.

Türkiye’nin gelişen gayrimenkul pazarındaki çevre dostu eğilimi dünya sahnesine taşıyarak yabancı yatırımcıların da ilgisini çekmesini sağlayacak olan bu veri, yeşil bina konusunda çalışan profesyonel kesimleri heyecanlandırdı. Türkiye’deki sertifikalandırılmış alanların yaklaşık yüzde 60’ına imza atan Altensis’in kurucu ortaklarından Emre Ilıcalı; sonucun sevindirici olduğunu, ancak Türkiye gibi gayrimenkul sektöründe büyüyen ve bu konuda tüm dünyadan farklılaşmak isteyen bir ülkenin yeşil sertifikalı proje sayısının çok daha fazla olması gerektiğini belirtti.

Emre Ilıcalı, son yıllarda hızı yavaşlasa da, özellikle genç nüfus, artan kentleşme ve mevcut deprem riski sebebiyle senelik bina arzının gelişmiş ülkelere oranla çok daha yüksek olması gereken ülkemizde yeşil bina sayısının da buna paralel olarak önümüzdeki yıllarda tekrardan ivmelenerek artacağını belirtti.

Türkiye Dünyada 6. Sıraya Yükseldi

USBGC sıralamasında Kanada 46.81 milyon metrekare, Çin 68.83 milyon metrekare, Hindistan 24.81 milyon metrekare, Brezilya 16.74 milyon metrekare, Kore 12.15 milyon metrekare, sertifikalandırılmış alanla Türkiye’nin önünde yer aldılar. Önceki yıllarda Türkiye’nin önünde yer alan Almanya, Tayvan ve Birleşik Arap Emirlikleri ise sıralamada Türkiye’nin arkasında kaldılar.

Söz konusu sıralamaya dikkat çeken Emre Ilıcalı, 10.90 milyon metrekare sertifikalı yeşil alana sahip olduğu belirtilen Türkiye’nin mevcut durgunluk sürecine rağmen çok büyük başarı gösterdiğini belirterek, önümüzdeki yıllarda özellikle yeni Kentsel Dönüşüm stratejisinde Sürdürülebilir ve Yeşil Binalara verilen önemle birlikte farkındalığın da artmasıyla çok yakında ilk 5’e  girebileceğimizi belirtti.

Türkiye’nin İhtiyacı Olan Adımlar

Yeşil binalar ve kentlerin Türkiye gibi kentsel dönüşüm süreciyle beraber bir beyaz sayfa açmaya çalışan bir ülke için artık standart bir uygulama olması gerektiğini savunan Ilıcalı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeşil binalar ve yerleşkelerde sürdürülebilirlik öğeleri kapsamında yapılan enerji verimliliği, su verimliliği hammadde kullanımının azaltılması, karbon emisyonlarının azaltılması, yeşil alanların arttırılması ve iç mekan yaşam kalitesi gibi konular, tam da Türkiyenin yapısal ve kentsel dönüşüm adına ihtiyacı olan adımlardır. Altensis firması olarak bizler 2008 yılından beri Türkiye’de yeşil binalar ve sürdürülebilirlik konusunda mühendislik ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Bu anlamda kurulmuş tam zamanlı hizmet veren ilk firma olarak Türkiye’nin yeşil dönüşümüne birçok katkımız oldu. Altensis sertifikalandırmış olduğu 180’nin üzerinde proje ve devam eden 200’e yakın projesiyle Türkiye yeşil bina sektörünün başarısına en büyük katkıyı yapanlar arasındadır.

Özellikle USGBC rakamlarında belirtilen sertifikalandırılmış projelerin büyük bir çoğunluğu tarafımızdan LEED danışmanlık ve mühendislik hizmetleri almıştır. Bu başarımız sayesinde 2018 yılında Berlin’de düzenlenen törende GBCI tarafından Avrupa’da en çok LEED projesi tamamlayan firma ödülünü aldık. Özellikle 10. yılımızda yakalamış olduğumuz bu başarılar bizleri çok gururlandırdı.”

Tüm Kategorilerde Uzman

Hizmet verdikleri projelerin başta  konut ve ofis binaları olmak üzere, avmler, eğitim binaları, hastaneler, data merkezleri, oteller ve endüstri tesislerine kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını hatırlatan Emre Ilıcalı, şirket olarak tek bir kategoride değil, tüm yeşil bina kategorilerinde uzmanlaştıklarını ifade etti.

Ilıcalı, “Hedefimiz sadece Altensis’in lider pozisyonunu korumak değil, aynı zamanda Türkiye’yi de uluslararası ligde çok daha yukarılara taşımak” diye konuştu.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin