5 Haziran 2024 Çarşamba
Ana SayfaSektörden HaberlerTOKİ'den Emekliye Her Yıl 15 Bin Konut Müjdesi

TOKİ’den Emekliye Her Yıl 15 Bin Konut Müjdesi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Para Dergisi'ne verdiği röportajda önemli açıklamalar yaptı. Mehmet Ergün Turan, TOKİ sosyal konut projelerine devam edeceklerini söyledi ve emeklilere de bir de müjde verdi: 'emekliler için her yıl 15 bin konut yapacağız'

Üretilen Konutların %95'i Sosyal Konut

TOKİ'nin 2016'da 64 bin konut ile rekora imza atacağını kaydeden Turan, 1984-2002 yılları arasında 43 bin konut yapan TOKİ'nin 2003 yılından bu yana 741 bin konut ürettiğini söyledi. 2003 – 2023 yılları arasında hedeflerinin 1 milyon 200 bin konut olduğunu kaydeden Turan, bu hedeflerini aşadabileceklerini ifade etti. TOKİ'nin Türk ekonomisine 140 milyar TL'lik katkıda bulunduğunu açıklayan Turan, sadece 2016 yılında ekonomiye 11 milyar TL'lik kaynak aktardıklarını söyledi. Mehmet Ergün Turan, inşa ettikleri konutların yüzde 95'inin sosyal konut projesi olduğuna dikkat çekerek, 'yüzde 5'lik dilime yönelik yaptığımız konutlar ise yüksek gelir grubuna hitap ediyor. Gelir paylaşımlı projelerden elde edilen gelir ile projelerimizi fi nanse ediyoruz. İştirak şirketlerimiz var, onlardan elde ettiğimiz gelirler var. Biz kar amaçlı bir kuruluş değiliz. 'Sıfır karla satış' modeliyle, bina maliyetine, vatandaşı bankaya mahkum etmeden konut sahibi yapıyoruz. Konutları 100 bin TL'ye mal ediyorsak, o fiyata satıyoruz' dedi.

TOKİ'den Emekliye Her Yıl 15 Bin Konut 

Mehmet Ergün Turan, emeklilere de bir müjde vererek hedeflerinin arasında emeklilere her yıl 15 bin konut yapmak olduğunu açıkladı. Bu yıl emekliler için 12 bin konut yaptıklarını açıklayan Turan, yıl sonuna kadar 15 bine çıkaracaklarını söyledi.

'Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler' Projesi

Mehmet Ergün Turan, birbirinden farklı TOKİ konutlarının olacağına vurgu yaptı. 'Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler' projesini 2023'e kadar tamamlayacaklarını dile getiren Turan, 

'Şehirlerimizde, kent kimliği ve merkezi niteliklerle güçlü bağları olan, halkımızın beklentilerine yanıt veren, güçlü fiziki, sosyal altyapısı bulunan ve 2023 yılına kadar tamamlayacağımız yeni yerleşim alanları kuruyoruz. Örneğin, Gaziantep için yeni bir yaşam alanı olacak Kuzey Şehir Projesi'ni hayata geçirdik. Gaziantep'e değer katacak 50 bin konutluk, yaklaşık 300 bin kişinin yaşayacağı Kuzey Şehir Projesi'nde ilk aşamada 3 bin konutun üretimini yapıyoruz. Manisa-Algedik'te 5 bin konutluk yeni bir yaşam alanı kuruyoruz. İlk etabında bin 101 konut inşa ediyoruz. Planlı üretim disiplinleriyle 2023'e kadar Anadolu'nun pek çok şehrin de 10 binlerle ifade edilen, yüksek yaşam kalitesine sahip yeni yaşam alanları oluşturacağız' dedi.
 

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI