TOKİ, İstanbul’da konut yerine sanayi yapılarına yönelmeli..

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir; TOKİ’nin İstanbul gibi metropollerde düşük gelir gruplarına konut üretmek yerine sanayi yapılarında dönüşüme yönelmesini önererek emlakdream.com için kaleme alıp değerlendirdi.

0
İstanbul gibi metropollerin gelmiş bulunduğu yerleşim ve yaşam koşulları, arsa ve arazi değerleri, gayrimenkul değerleri belli bir standart oluşturmaktadır.
 
İstanbul gibi metropollerin Dünyada uluslararası marka bilinirliği yüksek kentler  sıralamasında yer alması, günümüzde artık ucuz ve hesaplı konut üreterek olmayacaktır.
 
İstanbul gibi metropollar; yerinde ve kentsel dönüşümlerini; niteliksiz, gecekondu gibi konut ve sanayi yapılarında hızla tamamlamak zorundadır.
 
İstanbul’da son yıllarda TOKİ tarafından düşük gelir gruplarına yönelik üretimi yapılan, geliştirilen “konut ve ticari“ gayrimenkul projelerinde kurada çıkan veya talebi karşılanan işlemlerin büyük bir kısmının haklarını devrettiğini düşünüyorum.
 
Hatta bu konuda TOKİ özel açılımı/başlığı ile devren satılık sitelerin kurulduğunu görüyorum. Devir işlemlerinde; hakkını devir eden, belli bir rant sağlarken, emlakçılar ciddi değerler kazanıyor.
 
Ben, TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan İstanbul gibi metropollerde son 5 yıl içinde kura çıkan, hak kazanan işlemlerde devir sayılarının incelenmesi ve TOKİ’nin İstanbul’da hesaplı konut üretim kararının tekrar değerlendirilmesini öneriyorum.
 
TOKİ, İstanbul gibi metropollerde sanayi yapılarının dönüşümüne odaklanmalıdır. Eskiyen ve Enerji kaybında önemli rol oynayan sanayi tesisleri, organize sanayi bölgelerinin dönüşü büyük önem taşımaktadır. Bu dönüşüm kesinlikte sanayinin konut dönüşümü olarak ele alınmamalıdır. Yenileme, yapıların yerinde veya deplase edilerek modernize edilmesolarak düşünülmelidir.
 
Unutulmamalıdır ki İstanbul için yaklaşan deprem tehdidi sanayi yapıları için önemlidir. Sanayi yapıları insan, ticaret ve ekonomiyi büyük ölçüde etkilemektedir. Konut alanlarında belli bir oranda yenileme sağlanırken, sanayi yapılarında bu değişim/dönüşüm arzu edildiği gibi sağlanamamıştır.
 
Şimdi; Sanayide – Organize Sanayi Bölgelerinde değişim zamanı…
 
Bilge Özdemir
Marketing and Sales Solution Partner of Real Estate Projects & Construction Business
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin