TL’ye dönüşte “mega proje” beklentisi

Dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türk Parasını Koruma Kanunu'nda yapılan değişiklikle, tarifeleri Döviz üzerinden belirlenen "mega projeler"de de TL'ye dönülüp dönülmeyeceği sorulmaya başlandı.

0

Dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türk Parasını Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikle, tarifeleri Döviz üzerinden belirlenen “mega projeler”de de TL’ye dönülüp dönülmeyeceği sorulmaya başlandı.

Söz konusu değişiklik kritik bir madde içeriyor. Buna göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ‘belirlediği haller dışında’ dövizle olan tüm iş, hizmet ve gayrimenkul sözleşmeleri TL’ye dönüleceği açıklandı.

Şimdi isse gözler dev projelere çevrildi. Yap İşlet Devlet kapsamında olan projelerin sözleşmelerinin de TL’ye dönüp dönmeyeceği merak edilmeye başlandı.

Dev projelerin tarifeleri

Örnek olarak, Avrasya Tüneli’nin geçiş ücreti şu anda 4 dolar+KDV, otomobil başına tünelden geçerken 23.50 lira ödüyoruz. Bu sözleşmenin Türk Lirası’na dönüp dönmeyeceği merak ediliyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün geçiş ücreti ise otoyol ücreti hariç 3 dolar+KDV köprüden geçiş için şu anda 13.35 Türk Lirası ödüyoruz. Bu sözleşmenin TL’ye dönüp dönmeyeceği de merak ediliyor.

Kaynak: Sözcü
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin